Ciągła ewolucja naszej rzeczywistości powoduje, że zmiany dotykają także tej ważnej sfery życia ludzkiego, jaką jest praca. Nowe zawody, nowoczesne technologie, zmieniające się potrzeby pracodawców powodują, że zmienia się charakter pracy oraz sposoby i miejsce jej wykonywania.

Ciągła ewolucja naszej rzeczywistości powoduje, że zmiany dotykają także tej ważnej sfery życia ludzkiego, jaką jest praca. Nowe zawody, nowoczesne technologie, zmieniające się potrzeby pracodawców powodują, że zmienia się charakter pracy oraz sposoby i miejsce jej wykonywania.

Dziś rynek pracy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W Polsce zmiany w tym względzie spowodowane były też przemianami ustrojowymi. Jedną z zasadniczych zmian, jakie można zaobserwować na polskim rynku pracy, jest pojawienie się pracy zdalnej.

Owszem, zawsze istniały zawody, szczególnie tzw. wolne zawody, gdzie nie była wymagana własna przestrzeń biurowa, a zadań nie wykonywało się w siedzibie pracodawcy. W ostatnich latach przybywa jednak rodzajów pracy, którą można wykonywać na odległość. Są to szczególnie różne rodzaje pracy biurowej, w tym zwłaszcza pracy umysłowej.

To oczywiście efekt rozwoju technologicznego, gdy efekty pracy można przesłać mailem, a w razie potrzeby tradycyjną pocztą.

Warto przeczytaćJakie są najlepsze lokalizacje na wynajęcie biura w Warszawie

Nie zawsze jednak praca zdalna, która jest najczęściej wykonywana przez pracownika w jego własnym domu, jest tak idealna, jak się z pozoru wydaje. Owszem, ma ona wiele niewątpliwych zalet, ale ma też sporo wad. Dla jednych jest to praca marzenie, ale są i takie osoby, dla których biuro w domu nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Dla kogo wynajęcie biura, a dla kogo praca w domu?

Na pewno wielu osobom, które zmuszone są do tego, aby codziennie, nierzadko przez długi czas, dojeżdżać do biura, marzy się praca we własnych czterech kątach. Coraz więcej firm nie tylko idzie na rękę pracownikom, co wręcz oferuje jedynie pracę zdalną. Druga grupa osób pracujących we własnym mieszkaniu to tzw. freelancerzy. To często przedstawiciele wolnych zawodów, których charakter nawet wymaga pracy na odległość.

Freelancerzy najczęściej wykonują prace dla wielu zleceniodawców jednocześnie, więc nie mogą tego robić w ich siedzibach. Zastanawiając się nad tym, czy lepsza praca w siedzibie firmy, czy własne biuro w domu, trzeba zacząć jednak od tego, że nie każdą pracę można wykonywać w domu.

Na odległość wykonuje się zazwyczaj zadania związane z nowoczesnymi technologiami oraz proste prace biurowe, a więc prace, których efekty można przesłać przez internet. W innym wypadku niezbędne jest wynajęcia biura, można tego dokonać np. w jednej z 3 popularnych Warszawskich dzielnic: Mokotów, Śródmieście lub Wola. Tutaj: https://www.axiimmo.com/biura/region-warszawa/warszawa/ można znaleźć wiele ciekawych biur do wynajęcia w nowoczesnych biurowcach na terenie Warszawy.

Biuro w domu i jego zalety i wady

Pierwszą i najważniejszą zaletą pracy w domu jest oczywiście obniżenie kosztów. Pracodawca nie ponosi kosztów najmu biura dla pracownika, a gdy ten pracuje na własne konto, nie musi najmować biura i również ponosić kosztów.

Praca zdalna to również rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, a także dla rodziców opiekujących się dziećmi. Jest im wówczas łatwiej dostosować tryb pracy do ograniczeń. Jest to też bardziej dogodna forma dla osób, które nie czują się dobrze w większej grupie ludzi, szczególnie w biurach typu open space. Wadą jest natomiast to, że nie ma wyraźnego podziału na prace i życie prywatne.

Pracując w domu, zwłaszcza gdy nie ma się do tego osobnego pomieszczenia, jest się narażonym na pokusy odpoczynku, pójścia po jedzenie itp. Inna sprawa, że wiele osób nie jest w stanie pracować w odosobnieniu i potrzebuje obecności innych. Współpraca w jednym pomieszczeniu z innymi to też atut w postaci współpracy, wymiany poglądów czy otrzymania pomocy w razie potrzeby.

Kiedy lepsze jest wynajęcie biura?

Osoby, które preferują pracę w odosobnieniu, czy też obawiają się kosztów, jakie niesie za sobą własna przestrzeń biurowa, nie muszą koniecznie ograniczać się do pracy we własnym mieszkaniu. Na rynku jest sporo ofert, które pozwalają na pracę poza domem, ale w warunkach zbliżonych.

Oferta biur na wynajem jest tak duża i różnorodna, że nie powinno być problemem znalezienie niewielkiego biura za niewielkie pieniądze. Firmy oferujące wynajem biura są bardzo elastyczne i są w stanie wydzielić niewielki metraż nawet w wysokiej klasy biurowcach.

Na rynku są też inne typy biur, w tym biura wirtualne i biura coworkingowe. Te pierwsze można wynająć w razie potrzeby, a drugie są tanie, ale dają tę zaletę, że można pracować z ludźmi, wymieniać doświadczenia, a także nawiązywać cenne kontakty. Jednak posiadają także wady – o wadach i zaletach biur coworkingowych warto pamiętać.

Przestrzeń coworkingowa jest dostępna w biurach na terenie Warsaw Hub na Warszawskiej Woli

Podziel się