Praca na etacie – wielu o niej marzy, wielu jej nienawidzi. To zatrudnienie w standardowym czasie pracy ustalonym przez instytucję zatrudniającą – jednocześnie czas ten nie może być większy niż maksymalny czas dopuszczony prawem pracy.

Pracownik może być więc zatrudniony zarówno na pełen etat, czyli pracować w pełnym wymiarze godzin, jak i na część etatu, czyli pracować jedynie taką ilość godzin, która będzie odpowiadała części etatu, na jaką jest zatrudniony Ta forma zajęcia ma swoje plusy i minusy, ale co przeważa nad czym?

W tym artykule postaramy się przedstawić korzyści i wady pracy na etacie oraz zaproponujemy rozwiązanie dodatkowej pracy, która nawet może okazać się jedynym Naszym zajęciem (np. sprzedawca w firmie sprzedażowej Oriflame), zapraszamy do lektury!

Zalety pracy na etacie

Do zalet pracy na etacie przede wszystkim należy pewność comiesięcznej wypłaty na stałym poziomie – to bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne, dzięki któremu można być pewnym, że opłaci się rachunki, ratę kredytu i zostanie określona suma „na życie”.

Pracując na etacie, nie zajmujesz się buchalterią – wszystkie formalności załatwiają za Ciebie słynne „kadry”. Masz dużo możliwości twórczego rozwoju, ponieważ pracodawca organizuje i opłaca Ci szkolenia, masz możliwość włączenia się w program ścieżki awansu i piąć się po szczeblach kariery, zarabiając coraz więcej. Plusem jest też forma rozliczania urlopu – kiedy pracując na etacie jesteś na urlopie lub na zwolnieniu lekarskim, to szef płaci Ci tak, jakbyś pracował lub pracowała.

Wady pracy na etacie

Jesteś uzależniony od szefa, musisz dostosowywać się do jego próśb oraz zaleceń, nie jesteś w pełni decyzyjny i samodzielny. To nie Ty zarządzasz swoim czasem pracy, nie możesz decydować, kiedy pracujesz, a kiedy nie – musisz przestrzegać norm i zasad. Nie masz realnego wpływu na wysokość zarobków – nawet, jak będziesz pracował więcej i kreatywnej, zarobisz dokładnie tyle samo. Nie możesz spontanicznie wziąć wolnego.

Rozwiązanie

Jeśli nie odpowiada Ci ta forma zatrudnienia, pomyśl o własnym biznesie, inwestycjach albo zajęciu w charakterze konsultanta. Może to być konsultant firmy Avon czy Oriflame. Na rynku znajduje się naprawdę wiele firm, które pochwalić się mogą atrakcyjną formą zarobkową oraz szeroką gamą wysokiej jakości produktów.

Podziel się