Jak co roku Ministerstwo Cyfryzacji na początku stycznia podało listę najpopularniejszych imion męskich w 2022 roku. Aktualne statystyki wskazują na to, że od lat trendy pozostają niezmienne i po raz kolejny z rzędu najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom pozostaje Antoni. Kolejne miejsca na podium również pozostają bez zmian. Drugim imieniem jest Jan, a trzecim Aleksander. Zapraszamy do zapoznania się z obowiązującymi trendami i z najpopularniejszymi imionami męskimi w 2022 roku w Polsce.

Antoni wciąż na topie

Kolejny raz z rzędu w klasyfikacji najpopularniejsze imiona męskie w tej kategorii wygrał Antoni. Młodzi rodzice wciąż chętnie nazywają tak swoich synów. W całym 2023 roku imię Antoni otrzymało 7821 chłopców. To o blisko tysiąc więcej niż drugi w kolejce Jan. Tym samym utrzymuje się trend nazywania dzieci imionami, które znane powracają do łask po 2-3 pokoleniach i jeszcze kilka lat temu kojarzyły się przede wszystkim z naszymi dziadkami lub ojcami obecnych młodych rodziców.

Jan i Aleksander na podium najpopularniejszych męskich imion

Na podium najpopularniejszych imion męskich w 2022 roku znalazły się Jan i Aleksander. Dzięki temu czołowa trójka zestawienia wygląda tak samo, jak w 2021 roku. W ubiegłym roku imię Jan otrzymało 6975 chłopców, a imię Aleksander 6916 chłopców. Różnica jest niewielka i jeżeli trend ten się utrzyma, to nie jest wykluczone, że w kolejnym roku imiona te zamienią się kolejnością w rankingu przedstawianym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Kto uzupełnia czołową dziesiątkę?

Czołową dziesiątkę uzupełniają kolejne tradycyjne polskie imiona. W gronie tych najpopularniejszych nie mogło zabraknąć Franciszka, który znajduje się tuż za podium. Oprócz niego wśród najchętniej wybieranych męskich imion znajdują się m.in. Stanisław, Filip, Jakub, Leon i Szymon. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych imion męskich w 2022 roku z pozycji 4-10 wraz z dokładną liczbą chłopców, które je otrzymali.

4. Franciszek (6629)

5. Jakub (6427)

6. Leon (5296)

7. Mikołaj (5205)

8. Szymon (4962)

9. Filip (4884)

10. Stanisław (4679)

Jakie jeszcze imiona cieszą się dużą popularnością?

Niezmiennie dużą popularnością cieszą się również inne tradycyjne polskie imiona. Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się m.in.: Nikodem (4596), Ignacy (4372), Wojciech (4156), Tymon (3888) i Adam (3781). Wyraźnie widać, że już od kilku lat młodzi rodzice odchodzą od imion zagranicznych, które ogromną popularnością cieszyły się na przełomie wieków. Odchodzą one w zapomnienie. Na czołowych kilkudziesięciu pozycjach trudno poszukiwać imienia Brajan, a imię Alan otrzymało już tylko 1359 chłopców w 2022 roku. Wskazuje to na to, że Polacy chętnie sięgają do historycznych tradycji i swoim potomkom nadają imiona, które wcześniej nosili ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie. W ten sposób historia zatacza koło.

Wydaje się, że w 2023 roku trend ten powinien być podtrzymany, a ogromną popularnością wciąż powinny się cieszyć takie imiona męskie jak: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, czy też Ignacy. O wszystkim dowiemy się z raportów Ministerstwa Cyfryzacji, które tradycyjnie publikowane są co pół roku.

Podziel się