Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, z którymi styczność mają konsumenci. Chcesz skorzystać z takiego kredytu, ale nie wiesz, jak wybrać dla najkorzystniejszą dla siebie ofertę? Ponieważ takie zobowiązanie często trzeba spłacać przez kilka lat, przypominamy, czym należy się kierować przy jego zaciąganiu – zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Oprocentowanie kredytu – stałe czy zmienne?

Banki najczęściej oferują klientom kredyty gotówkowe z oprocentowaniem stałym. Jeżeli otrzymasz taką propozycję, to jeszcze przed podpisaniem umowy poznasz wysokość raty. Będzie ona stała przez cały okres kredytowania.

Stałe oprocentowanie kredytu umożliwia pracownikom banku także wyliczenie całkowitego kosztu kredytu.

Rzadziej spotykane są kredyty gotówkowe z oprocentowaniem zmiennym. Jego wartość jest uzależniona od wysokości wskaźnika Wibor 3M. Dla klienta oznacza to, że w czasie spłaty zobowiązania rata może (ale nie musi) ulec zmianie, np. wzrosnąć o 10 proc.

Co z prowizją i ubezpieczeniem?

Gdy będziesz zapoznawał się z ofertami banków, z pewnością natkniesz się na kwestię prowizji i ubezpieczenia. O ile wykupienie ubezpieczenia nie zawsze jest przez bank wymagane, o tyle prowizja stanowi pozaodsetkowy koszt, który będziesz musiał ponieść.

Prowizję naliczoną przez bank możesz zapłacić na dwa sposoby – może ona zostać potrącona z wypłaconej w ramach przyznanego kredytu kwoty lub zostać skredytowana. W drugim przypadku zostanie ona rozłożona na raty (będzie zawierać się w wysokości raty).

Mimo że prowizji nie można uniknąć, to banki najczęściej pozwalają klientowi obniżyć jej wysokość. W jaki sposób? Proponując klientowi dodatkowe produkty, np. rachunek bankowy. Rozwiązanie to będzie dla Ciebie korzystne, jeżeli kredyt będziesz spłacał przez kilka lat.

Wysokość raty i wakacje kredytowe

Rata kredytu zawsze powinna być dostosowana do możliwości finansowych klienta. Przed zawnioskowaniem o kredyt gotówkowy sprecyzuj kwotę, jakiej potrzebujesz. Nigdy nie pożyczaj więcej niż to konieczne – za każdą pożyczoną złotówkę będziesz musiał zapłacić.

Jeżeli potrzebujesz relatywnie niskiej sumy, prawdopodobnie będziesz mógł skorzystać z oferty każdego banku. Gdy jednak interesuje Cię kredyt rzędu 90 000 czy 100 000 zł, liczba ofert będzie zdecydowanie niższa. Wówczas warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który wskaże banki proponujące najlepsze warunki i pomoże w określeniu maksymalnej wysokości raty kredytowej.

By zwiększyć zainteresowanie swoimi produktami, wiele banków kusi klientów tzw. wakacjami kredytowymi. To po prostu możliwość zawieszenia spłaty kredytu np. na jeden miesiąc w ciągu roku. Chociaż sytuacje bywają różne, to skorzystanie z tej opcji powinno być ostatecznością.

Dlaczego? Wakacje kredytowe zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami (odsetki najczęściej są dalej naliczane). Jeżeli jednak oferta kredytu gotówkowego uwzględniająca wakacje kredytowe będzie bardzo korzystna, to nie zaszkodzi tej opcji potraktować jako dodatkowego zabezpieczenia na wypadek przejściowych kłopotów finansowych.

Jak porównać koszty kredytu?

By wybrany kredyt gotówkowy rzeczywiście był dla Ciebie korzystny, nie ograniczaj się wyłącznie do porównania wysokości oprocentowania. Banki doskonale znają przyzwyczajenia klientów i wiedzą, że to właśnie ten parametr najbardziej interesuje potencjalnych kredytobiorców.

Tymczasem na koszty kredytu składają się również inne, omówione wyżej czynniki. Jak zatem szybko porównać koszty kredytu, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę?

Pomocna w porównywaniu atrakcyjności poszczególnych kredytów jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Jest ona podawana w procentach i uwzględnia wszelkie koszty związane z udzieleniem kredytu gotówkowego. Alternatywnie można zdać się na pomoc eksperta – doradcy kredytowego.

Po zapoznaniu się z sytuacją finansową, możliwościami i potrzebami klienta, pomoże on w wyborze najlepszego kredytu gotówkowego oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.

Podziel się