Znaczna część przedsiębiorców wynajmuje lokum. Należą do nich także osoby, które prowadzą jedno lub dwuosobową działalność gospodarczą. Obecnie w Polsce nie ma problemu ze znalezieniem dogodnego dla nas biura. Jednak jego cena waha się w zależności od lokalizacji, metrażu oraz innych czynników.

Znaczna część przedsiębiorców wynajmuje lokum. Należą do nich także osoby, które prowadzą jedno lub dwuosobową działalność gospodarczą. Obecnie w Polsce nie ma problemu ze znalezieniem dogodnego dla nas biura. Jednak jego cena waha się w zależności od lokalizacji, metrażu oraz innych czynników.

Koszt wynajęcia zależy od wielkości biura

Zanim zdecydujemy się na konkretne lokum, to warto rozważyć jaką powierzchnię potrzebujemy. Musi ona być zgodna z przepisami bhp: „Zgodnie z przepisami na jednego pracownika musi przypadać min. 2 m² wolnej podłogi (niezajętej przez sprzęty). Przy więcej niż czterech osobach pracujących w pomieszczeniu – min. 15 m³ wolnej objętości pomieszczenia. Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 3 m. Musi być zachowane min. 0,6 m odstępu między monitorami oraz 0,8 m między tyłem monitora a sąsiednim pracownikiem”.

Lokalizacja powierzchni biurowej

Czynsz będzie zależał głównie od lokalizacji biura. Należy pamiętać, że biura w centrum dużego miasta będą najdroższe. Jednak ma to swoje plusy – do centrum miasta nie ma problemu z dostaniem się, najwięcej osób przechodzi w tych rejonach, więc jest szansa, że będziemy mieć wielu klientów.

Wynajem biura w centrum najdrożej wychodzi w Warszawie, ok. 80 zł za metr kwadratowy, ale można wziąć pod uwagę np. mokotów i tam wynająć biuro. Na niższe ceny możemy liczyć na obrzeżach miast lub w małych miasteczkach. Tam biuro możemy wynająć już za 20 zł za metr kwadratowy. Lokalizacja biura ma główny wpływ na cenę, ale także zależy czy nasze biuro znajduje się w nowoczesnym wieżowcu czy zwykłym bloku lub kamienicy.

Za luksusową powierzchnię w warszawskim drapaczu chmur zapłacimy już średnio ok. 110 złotych za metr kwadratowy. Przed wynajmem warto także dopytać, czy do lokalu jest przypisany parking oraz czy obiekt jest monitorowany, i w jakich godzinach.

Media i opłaty eksploracyjne

Do kosztu wynajmu trzeba także doliczyć koszty na media oraz koszty eksploracyjne. Niekiedy trzeba również doliczyć cenę za ogrzewanie budynku. Wszystkie te koszty podnoszą opłaty o dodatkowe 30-40%. Koszty za prąd, wodę, internet też nie są małe. Szczególnie ważny jest stały dostęp do szybkiego internetu.

Należy pamiętać także o kosztach dodatkowych, o których często zapominamy. Można do nich zaliczyć m. in. kaucję, która jest zazwyczaj wymagana wraz z podpisaniem umowy. Jej wartość wynosi od jednego do trzech czynszów miesięcznie. Wiele ogłoszeń jest wystawianych bez biura nieruchomości lub pośredników, którzy życzą sobie prowizję wraz z finalizacją transakcji. Dodatkowo niektóre lokale będą wymagać odnowienia – szczególnie te z niską ceną. W biurze należy dbać o czystość i porządek dlatego do ceny trzeba jeszcze doliczyć pomoc sprzątającą.

Wynajmując biuro warto zwrócić uwagę na jego lokalizację. To głównie od niej będzie zależeć cena wynajmu. Do czynszu należy także doliczyć opłaty za media, internet, remont, pomoc sprzątającą. Najwięcej zapłacimy w centrum dużych miast, np. Warszawa. Jednak wynajmując biuro na prowincjach lub w mniej uczęszczanych dzielnicach cena może być zdecydowanie niższa.

Podziel się