1,8 mld złotych to ogromna kwota zadłużenia polskich przedsiębiorców.

Do wyliczenia tych statystyk wzięto pod uwagę jednak tylko te firmy, które zalegają ze spłatą należności w kwocie wyższej niż 500 złotych, a nieopłacone faktury są przeterminowane o minimum 60 dni. Niepokojący jest też fakt, iż na 437 tys. zarejestrowanych w Polsce działalności gospodarczych, aż 55 tys. z nich popada w długi.

Najwięcej długów powstaje z tytułu nieopłaconych faktur, które najczęściej dotyczą bieżących rachunków, tj. opłat za abonament telefoniczny, internet, płatności za wodę, prąd i inne media. Wielu przedsiębiorców generuje też znaczne opóźnienia w opłacaniu czynszu za wynajmowany lokal, rat leasingu czy usług faktoringowych. Długi przedsiębiorców to również nieopłacone zobowiązania wobec kontrahentów – za nabyty towar czy zrealizowaną usługę.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że aż 20 tys. firm zostało już zgłoszonych do rejestru dłużników. Przeciwko polskim przedsiębiorcom toczą się procesy sądowe, a na wielu z nich ciążą już wyroki sądowe z tytułem wykonawczym.

Kto ma największe długi?
Najwięcej zaległości wygenerowali przedsiębiorcy, którzy swoje siedziby firm mają na Mazowszu i w Wielkopolsce. Ci z Mazowsza posiadają długi za usługi telefoniczne i internetowe na łączną kwotę aż 26 mln złotych. Rekordzistą jest jednak przedsiębiorca z Pomorza, który za tego rodzaju usługi nie opłacił rachunków na kwotę 599 tys. złotych!

Ewenementem jest też mazowiecka firma, która nie opłaciła usług leasingowych na łączną kwotę 1,6 mln złotych. Warto tutaj wziąć pod uwagę, że łączna kwota zadłużenia z tego tytułu to 60 mln złotych, patrząc na wszystkie firmy zarejestrowane w Polsce.

Inna firma, ale także z Mazowsza, jest niechlubnym rekordzistą, jeśli chodzi o zadłużenia z tytułu opłat składek prywatnych ubezpieczeń. O ile wszystkie polskie firmy mają dług na kwotę 39 mln złotych, tak jeden przedsiębiorca nie opłacił ubezpieczenia i zadłużył się na kwotę 132 tys. złotych.

Kolejne długi to te, które powstały poprzez nieopłacenie zrealizowanych usług i nabytych towarów. Tutaj niestety znowu prym wiedzie Mazowsze. Firmy zarejestrowane w tym regionie naszego kraju posiadają niespłacone zobowiązania na łączną kwotę 14 mln złotych. Ciekawostką są jednak dane, jakie dotyczą długu tylko jednego przedsiębiorcy. Otóż jeden z właścicieli firmy na Lubelszczyźnie nabył towar za blisko 10 mln złotych i do dzisiaj za niego nie zapłacił.

Dane z BIG
Dane dotyczące przedsiębiorców – dłużników pozyskane zostały z bazy Biura Informacji Gospodarczej. To właśnie tam figuruje największa liczba nieuczciwych kontrahentów, którzy polubownie nie zamierzają spłacić zaciągniętego zobowiązania. Warto wiedzieć, że do takiego rejestru długów ma wgląd każdy, a niekorzystny zapis o przedsiębiorcy znacznie osłabia jego wizerunek i kondycję finansową – na przykład w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu. Zdarza się również tak, że już samo pojawienie się w BIG-u jest motywacją dla firmy do tego, by spłaciła swoje zadłużenie.. To cenna informacja, jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom zaległości w spłatach należności, jakie generują w ostatnim czasie przedsiębiorstwa działające na polskim rynku.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony intrum.com/pl/ – międzynarodowej firmy windykacyjnej.

Podziel się