Decydując się na własną działalność gospodarczą będziemy musieli podjąć kilka ważnych decyzji, np. w jaki sposób chcemy płacić podatki albo jakie biuro rachunkowe wybrać. Istotną sprawą będzie również konto bankowe, z którego będziemy rozliczać się z ZUS-em, Urzędem Skarbowym czy kontrahentami. Do wyboru mamy dwie opcje – pozostać przy rachunku prywatnym lub założyć konto firmowe. Na co się zdecydować?

Mówiąc o koncie bankowym pod działalność gospodarczą należy zacząć przede wszystkim od tego, czy istnieją jakieś ograniczenia prawne w tej kwestii. Polskie prawo w żaden sposób nie ustosunkowuje się do tego czy przedsiębiorca powinien posiadać konto firmowe, jedynym o czym mówi jest kwestia rozliczeń z ZUS-em i Urzędem Skarbowym.

Wszelkie rozliczenia z tymi organami należy wykonywać bezgotówkowo, czyli za pomocą konta, jednak może to być zarówno konto prywatne, jak i firmowe. Inaczej na te sprawy zapatrują się banki i jeśli prowadzenie finansów firmowych na koncie prywatnym jest złamaniem umowy, to bank taką umowę może nam wypowiedzieć lub zmusić nas do przejścia na konto firmowe.

Zalety konta prywatnego

Korzystanie z konta prywatnego przy działalności gospodarczej to przede wszystkim wygoda i brak konieczności wypełniania dodatkowych wniosków, druków i wizyt w urzędach. Za pomocą konta prywatnego spokojnie obsłużymy wszystkie niezbędne nam transakcje. Dodatkowo w coraz większej ilości banków istnieją bezpośrednie przelewy do US czy ZUS-u, co bardzo ułatwia życie przy comiesięcznych przelewach do obu instytucji.

Zalety konta firmowego

Cóż, nikt nam nie każe decydować się na konto firmowe i konto prywatne z pewnością nam wystarczy, jednak konta dla firm posiadają wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, z uwagi na coraz większa konkurencję w sektorze bankowym, konta firmowe bywają praktycznie darmowe, a jeśli nie to i tak cena ich prowadzenia nie jest wysoka, dodatkowo możemy wpisać ją w koszty działalności firmy.

Kolejną zaletą jest nasza prywatność. Otóż podając numer naszego konta prywatnego, zezwalamy Urzędowi Skarbowemu na wgląd do niego przy kontroli skarbowej, przez co Urząd zobaczy nasze transakcje zarówno firmowe, jak i prywatne. Dlatego też warto posiadać konto firmowe, które pozwoli nam na bardziej efektywne zarządzanie finansami, a także większą prywatność.

Konto firmowe to też liczne produkty, z których przedsiębiorca może skorzystać, a nie mógłby tego zrobić korzystając z konta prywatnego. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju produkty kredytowe, które łatwiej są przedsiębiorcy przyznawane jeśli posiada konto firmowe, ale to nie koniec kuszenia przedsiębiorców przez banki do założenia konta firmowego.

Często konto firmowe ma różne wartości dodane, jak np. zwroty za składkę ZUS, darmowy pakiet Office, tania lub darmowa przestrzeń biurowa i wiele innych, wszystko bowiem zależy od aktualnej oferty banku.

Konto firmowe jak widać jest całkiem przydatnym i korzystnym produktem bankowym i jeśli jesteśmy zainteresowani dodatkowymi produktami, większą prywatnością to warto jest się na nie zdecydować.

Podziel się