W poniższym artykule chciałabym przedstawić temat coraz częściej poruszany w branży HR i nie tylko, dotyczący wycofywania się kandydatów z procesów rekrutacyjnych na różnych ich etapach.

Najczęstszym powodem rezygnacji jest przyjęcie innej oferty pracy oferowanej kandydatowi, dlatego też ważna jest szybkość działania i atrakcyjność oferty. Warto również bezpośrednio zapytać kandydata czy uczestniczy w innych procesach rekrutacyjnych, co pozwoli ocenić rekruterom jak szybkie powinny być ich działania.

Kolejnym powodem jest po prostu strach przed nowymi wyzwaniami. Chcąc stworzyć interesującą ofertę pracy często podawanych w niej jest dużo wymagających wyzwań, które jednych kandydatów zachęcą, drugich natomiast mogą wystraszyć gdyż sądzą oni, iż nie podołają wyzwaniom.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do rezygnacji z procesu rekrutacji okazuje się pozyskanie przez kandydatów opinii, często niepotwierdzonych lub mijających się z prawdą, na temat potencjalnego przyszłego pracodawcy bądź też stanowiska, a także ogólne spojrzenie na firmy zajmujące się doradztwem personalnym oraz rekrutacją. Czasami osoby zainteresowane ofertą obawiają się ilości etapów rekrutacji, braku odpowiedzi zwrotnej lub też zakładają z góry, że takiej nie otrzymają.

Istnieje wiele przyczyn braku chęci kontynuacji uczestnictwa w procesie, jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć co kieruje kandydatem w momencie zadecydowania o rezygnacji z rekrutacji.

Jak zatrzymać kandydatów?

Jak można temu zaradzić? Istnieje kilka sposobów, jak można zatrzymać kandydatów ale nigdzie nie zdobędziemy złotego środka na wszelkie ich decyzje. Oczywiście pewną strategią którą może przyjąć doradztwo personalne, ponieważ to zazwyczaj takie organizacje walczą o pozyskanie jak najlepszego kandydata oraz zatrzymanie go jak najdłużej, jest przede wszystkim zbudzenie ciekawości, oraz utrzymanie zainteresowania firmą oraz jej ofertą. Jak to osiągnąć?

Kampanie Employer Brandingowe

Kapanie employer brandingowe powinny mieć na celu maksymalne pobudzenie zainteresowania kandydata nie tylko jedną ofertą pracy, ale również całą firmą dla której są pozyskiwani pracownicy. Ważne jest aby wypracować efekt, w którym to kandydatowi zaczyna zależeć żeby otrzymać oferowaną posadę.

Przy budowaniu wizerunku marki pracodawcy kandydat powinien poznać atuty firmy, jej pozycję na rynku, oferowanie benefity oraz możliwość rozwoju poprzez szkolenia pracowników. Ważne jest aby ukazać jakie korzyści zyska pracując dla danej firmy, a jednocześnie dzięki szkoleniom oraz kursom oferowanym w ramach zatrudnienia jakie korzyści zdobędzie firma zatrudniając takiego specjalistę.

W powyższym akapicie ukazane zostało zdobycie zainteresowania, jak i ciekawości kandydatów ale jak odnaleźć tych najlepszych, którzy idealnie wpisywać się będą w oczekiwania oraz wymagania na danym stanowisku? Jak sprawdzić czy podawane w listach intencyjnych umiejętności miękkie jak i techniczne są prawdziwe?

Direct Search

W odnajdywaniu pracowników idealnych, specjalistów, kandydatów na stanowiska managerskie pomocny okazuje się direct search. Jest to sprawdzona metoda rekrutacji, która opiera się na poszukiwaniach bezpośrednich stosowana w całej Polsce.

Dzięki poszukiwaniom bezpośrednim konsultanci mogą odnaleźć cennych, zazwyczaj niedostępnych kandydatów, którzy odnoszą sukcesy oraz są aktywni zawodowo. Warto poświęcić trochę czasu, by dzięki tej metodzie pozyskać kandydatów, rewelacyjnie wpisujących się w profile poszukiwanych przez firmę pracowników.

Assessment Centre

Kolejną metodą, jak najbardziej skuteczną jest Assessment Centre – wielowymiarowy proces oceny kompetencji pozwalający trafnie ocenić dopasowanie kandydata do przyszłego stanowiska pracy. Ta metoda polega na zbieraniu w wystandaryzowanych warunkach informacji oraz danych na temat wiedzy, umiejętności oraz postawach uczestniczących w niej osób.

Obserwacji oraz oceny dokonuje zespół obiektywnych „sędziów kompetentnych”. Dzięki różnym zadaniom, ćwiczeniom oraz symulacjom można sprawdzić prawdziwość umiejętności podanych przez kandydata, jak również potwierdzić czy dane stanowisko jest odpowiednie dla danej osoby.

Podsumowując, prawdziwych pobudek kierujących ludźmi w trakcie rezygnacji z procesów rekrutacyjnych nie jesteśmy w stanie zidentyfikować. Jednakże, dzięki umiejętnym wykorzystywaniu skutecznych metod rekrutacyjnych, takich jak np. direct search można odnaleźć kandydatów idealnych, a stosując odpowiednio dobraną kampanię employer brandingową, przejrzyste formy ofert, jak i szybki czas działania możemy zminimalizować ryzyko „ucieczki” kandydatów.

Więcej informacji na stronie: https://hre.pl/

Podziel się