Przez wiele lat wszystko, co ludowe kojarzone było negatywnie. Bardzo skuteczna nagonka władz PRL-u doprowadziła do tego, że przez długi czas z rezerwą podchodziliśmy do sztuki ludowej. Na szczęście czasy te minęły bezpowrotnie i dzięki wielu artystom znów możemy cieszyć oczy sztuką ludową. Jednym z przedstawicieli zapomnianej już przez wielu stuki snycerskiej jest rzeźbiarz z Wisły Grzegorz Michałek.

Czym jest snycerstwo i jak je wykorzystać w życiu codziennym?

Snycerstwo to nic innego jak sztuka rzeźbienia w drewnie, sztuka bardzo stara, rzemieślnicza. Grzegorz Michałek to jeden z niewielu reprezentantów tego rzemiosła, który nie tylko tworzy piękne rzeźby, ale także tworzy na użytek codzienny. Wśród jego prac znaleźć można poręcze, bary, schody, stoły, całą masę innych większych i mniejszych realizacji.

Tym, co wyróżnia je na tle innych podobnych, jest indywidualne i szczególne podejście do każdej z prac, inaczej nie udałoby się stworzyć pięknych i niepowtarzalnych elementów wnętrz.

To właśnie do tego snycerka jest obecnie wykorzystywana. Jako iż rzeźby w domach są raczej rzadkością, a na takie ogrodowe, nawet jeśli już ktoś nie zdecyduje, stawia raczej na kamień, sztuka ta nie jest typem sztuki, która znaleźć można we wnętrzach domów.

Dlatego też snycerz musiał znaleźć inny sposób na wykorzystanie tejże niezwykłej techniki rzeźbiarskiej. Z tego też powodu doskonale odnajduje się ona w przedmiotach codziennego użytku, w elementach architektonicznych, a także w meblach.

Podaruj wnętrzu swojego domu duszę

Drewniane ozdoby, drewniane schody, meble, poręcze, balustrady i inne elementy sprawiają, że wnętrza domów dostają duszy, stają się niezwykłe i niepowtarzalne. Jeden element niezwykłej sztuki snycerskiej jest w stanie odmienić zupełnie całe wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru.

To zdecydowanie jednak z największych zalet dotycząca drewnianych, snycerskich elementów we wnętrzu domu. Nikt nie będzie miał takiej samej, wykonanej na specjalne zamówienie komody, ani takiego samego baru, ani poręczy, ponieważ każda z tych rzeczy jest nie tylko indywidualnie zaprojektowana, ale także stworzona ręcznie.

Z ozdobami tego typu należy bardzo uważać. Łatwo jest bowiem uczynić z własnego domu muzeum, albo totalnie odebrać wnętrzu gust. Koniecznie trzeba tutaj działać w myśl zasady im mniej, tym lepiej. Zbyt wiele elementów snycerskich i dom zacznie przypominać muzeum albo galerię sztuki, i dopóki nie jest to nasze marzenie, to warto postawić na jeden charakterystyczny motyw.

Podziel się