Planujesz budowę domu? Zanim przystąpisz do tworzenia projektu i zbierania materiałów, pomyśl o możliwości ograniczenia w przyszłości wydatków związanych z utrzymaniem domu. Co może pomóc Ci w oszczędzaniu energii? Oto kilka skutecznych sposobów!

Oszczędzanie zawsze będzie na topie. Czym tak właściwie ono jest? Oszczędzanie to możliwość zniwelowania niepotrzebnych strat finansowych i przeznaczenia uzyskanych w ten sposób pieniędzy na inny cel. Oszczędzać można niemal na wszystkim. Poniżej znajdziecie kilka skutecznych sposobów na oszczędzanie energii przy budowaniu domu!

Panele słoneczne

Panele można zamontować zarówno na domu dopiero budowanym, jak i już wybudowanym. Jeśli mieszkasz w miejscu o dużym nasłonecznieniu w ciągu roku, warto się w nie zaopatrzyć. W ciągu dnia zbierają one energię, którą można wykorzystać o dowolnej porze, także w nocy. A do czego służyć może ta energia?

Chociażby do podgrzewania wody, działania niewielkich urządzeń elektrycznych czy ogrzewania pomieszczeń. Koszt paneli jest różny, w zależności od jakości i producenta. Warto wybierać takie panele, które są odporne na warunki atmosferyczne, lekkie, a ich montaż nie jest problematyczny. Powinny one być trwałe – standardowa żywotność to ok. 25-30 lat.

Rekuperacja

Systemy rekuperacji również można zainstalować w każdym domu. Ich działanie polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego, z pomieszczenia i ogrzewanie nim powietrza nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu można zaoszczędzić na energii służącej do ogrzania pomieszczeń.

Skuteczność rekuperacji szacuje się na ok. 50% w obniżaniu miesięcznych rachunków za prąd. A to nie jedyna ich zaleta. Pozwalają także zapobiec wwiewaniu pyłu i smogu z zewnątrz, dostarczają świeże powietrze do domu oraz zapobiegają dostawaniu się owadów do środka.

Pompa ciepła

Działanie pompy ciepła opiera się na wywiewaniu ciepłego powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. Ma zastosowanie głównie w domach, w których może służyć do ogrzewania pokoi ciepłem z zewnątrz (wody, gruntu, powietrza), lub np. z chłodziarek i zamrażarek.

Działanie pompy ciepła jest mechaniczne z niewielkim użyciem prądu. Dzięki temu również, jak w przypadku rekuperacji, można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dodatkowym plusem jest ekologiczność całego rozwiązania. Pompy ciepła można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi systemami grzewczymi, np. piecami. Ich jedynym minusem może być nadmierny poziom hałasu przy urządzeniach niskiej jakości.

Szczelność pomieszczeń

Powyższe systemy nie będą w 100% skuteczne, jeśli konstrukcja domu jest nieszczelna. Mowa tu przede wszystkim o zniwelowaniu wszelkich możliwych szczelin. Warto wziąć pod uwagę konstrukcję domu pasywnego, który opiera się przede wszystkim na grubych izolacjach, zarówno ściennych, gruntowych, jak i dachowych.

Dzięki temu zapobiega się ucieczce ciepła z pomieszczeń, a co za tym idzie – konieczności dogrzewania ich zimą i w okresach przejściowych. Istotne jest również poprawne zamontowanie grubych okien i drzwi, ponieważ to właśnie w tych rejonach najczęściej ucieka ciepło.

Zakup sprzętu elektrycznego

I tu można również oszczędzić znaczną ilość prądu. Warto wybierać urządzenia, które zostały określone jako energooszczędne w klasyfikacji, czyli mają literkę A+. Ze względu na pojawianie się oznaczeń typu A+++ czy AAA+, trzeba zwracać uwagę na ilość pobieranego prądu przez te urządzenia.

Może się bowiem okazać, że między A+ a A+++ nie ma wielkiej różnicy w kwestii ilości zużywanej energii elektrycznej, za to jest duża różnica w kosztach zakupu. Kolejną sprawą jest wielkość sprzętu – im większy, tym więcej prądu potrzebuje do działania. Urządzenia energooszczędne pomagają zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych miesięcznie na prądzie. Można wśród nich znaleźć pralki, zmywarki, lodówki, telewizory czy kuchenki elektryczne.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

Podziel się