Alkohol niestety ma to do siebie, że im więcej spędza się czasu w jego towarzystwie, tym bardziej lekceważy. Warto poznać go dobrze, zanim zaczniecie spędzać wspólny czas. Ta znajomość niestety musi być rozegrana na Twoich warunkach – tylko tak nie zostaniesz przez niego pokonany. Jakie warunki postawić w tej znajomości?v

Czy picie alkoholu może być bezpieczne?

Zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dorosły mężczyzna może dziennie wypić cztery porcje alkoholu, a kobieta dwie. Przekroczenie tych ilości wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania.

Jako jedną porcję należy rozumieć 10 gram czystego alkoholu, a więc 30 ml wódki, 100ml wina bądź 250 ml piwa. Różnice w ilości alkoholu jaką może spożyć kobieta i mężczyzna zależą od różnicy ich masy ciała czy też ilości wydzielanych enzymów, które wpływają na metabolizm alkoholu.

Zgodnie z WHO, pić alkohol można jedynie cztery razy w tygodniu – zalecana jest jedna dwudniowa przerwa. Tylko czy taki sposób picia, jest bezpieczny?

Czy wystarczy przestrzegać normy?

Pamiętajmy, że ustalone normy nigdy nie mają i nie będą miały charakteru zero-jedynkowego. Nie jest dobrym rozwiązaniem picie za każdym razem zalecanych ilości. Pamiętajmy, że im mniej pijemy, tym jesteśmy bezpieczniejszy.

Mimo, iż małe ilości spożywanego alkoholu zmniejszają ryzyko wystąpienia uzależnienia, nie usuwają go całkowicie. Niestety, ale nawet picie 4 porcji alkoholu, cztery razy w tygodniu może zakończyć się uzależnieniem. Każdy organizm inaczej reaguje na alkohol – u jednych, nawet po przekroczeniu norm nie wystąpią żadne konsekwencje, a u innych spożywanie jednej porcji może zakończyć się uzależnieniem.

Nikt nie jest w stanie ustalić szkodliwej dawki, prowadzącej do uzależnienia. Warto, jednak kontrolować sytuację i w momencie zapalenia się czerwonej lampki w głowie pt. „czy mam problem z alkoholem” skorzystać z pomocy specjalistów http://ograniczpicie.pl, którzy już w początkowym etapie będą mogli Państwu pomóc w ograniczeniu spożywania alkoholu.

Podziel się