W artykule przyjrzyjmy się bliżej pompom śrubowym, czyli specjalistycznym urządzeniom, które wykorzystuje się do przepompowywania cieczy. To jeden z kilku rodzajów pomp od podobnym działaniu. Porównamy wady i zalety takiego rozwiązania, jak również zastanowimy, gdzie urządzenia znajdą swoje zastosowanie.

Pompy śrubowe – co to jest?

Trzeba wiedzieć, że pompa śrubowa to jeden z rodzajów pompy wyporowej (objętościowej), która działa na stosunkowo prostej zasadzie – zmiany objętości przestrzeni, w której znajduje się woda. Wszystko za sprawą specjalnego tłoka, który wykonuje posuwisto-zwrotny ruch wahadłowy, wpływając tym sposobem na ściśliwość pompowanego płynu.

W pompie śrubowej natomiast wykorzystywany jest ruch ślimakowej śruby. W urządzeniu wyróżniamy niejako dwie strony  ssawą oraz tłoczną – w pompie śrubowej ciecz jest tłoczona za pomocą wspomnianej śruby w stronę tłoczną. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj pompy nie posiada zaworów, co przekłada się na fakt, że charakterystyka czasowa funkcjonowania pompy pozostaje względnie stała.

Jeśli chodzi o wydajność pompy śrubowej, to jest ona określona na 0,2 m3/s. Dla wielu osób ważne będzie jeszcze ciśnienie osiągane podczas prędkości obrotowej, które w tym przypadku wynosi ok. 20 MPa przy nawet 18 000 obrotach w ciągu minuty.

Zalety i wady pomp śrubowych

W przypadku pomp śrubowych warto wyróżnić bardzo dużą wysokość podnoszenia. Pompy mają tzw. zdolność do samozasysania, a nawet w przypadku zmieniających się warunków wykłady wydajność urządzenia pozostaje niezmienna.

Warto jednak zwrócić uwagę na wykonanie pompy, ponieważ w przypadku, gdyby była ona nieszczelna, będzie to miało ogromny wpływ na jej funkcjonowanie. Niestety trzeba także uważać, aby w cieczy nie pojawiły się zanieczyszczenia w postaci materii stałej, ponieważ większe elementy mogłyby spowodować uszkodzenia mechaniczne pompy.

Pompy śrubowe – zastosowanie

Pompy śrubowe i inne typy wyporowych stosuje się między innymi w przypadku tzw. instalacji dozowania. Ze względu na fakt, że zapewniają duże ciśnienie przenoszenia i bardzo stabilną pracę, mogą być wykorzystywane, jako stabilne urządzenia do podawania stałych porcji cieczy. Użytkownicy doceniają w nich to, że nawet w przypadku zmiennych warunków pracy instalacji wydajność pompy wyporowej pozostaje niezmienna.

Podziel się