Prowadzenie własnego sklepu wymaga zainwestowania w wiele rzeczy, między innymi w kasę fiskalną. Taka kasa jednak stanowi jedynie bazę, do której trzeba dokupić także wiele innych rzeczy, przykładowo tzw. rolkę do kasy. Bez rolek kasy fiskalne tak naprawdę nie są w stanie odpowiednio funkcjonować. Jak jednak taką rolkę wybrać i czym się przy tym wyborze kierować?

Czym są rolki do kas fiskalnych?

Na początku warto sobie oczywiście przybliżyć kwestię tego, czym jest taka rolka. To przede wszystkim wymienna część kasy fiskalnej. Na rolce zapisują się wszystkie dane dotyczące transakcji. Możemy zatem zobaczyć wydruk, na którym znajdziemy informacje o tym co kupiliśmy, w jakim sklepie czy też o której godzinie.

Paragony są nieodłączną częścią handlu, służącą klientowi jak i samemu sprzedawcy. Dzięki paragonowi klient może zareklamować jakiś towar, sprzedawca może natomiast dużo lepiej kontrolować to, co już udało mu się sprzedać.

Rolki do kas fiskalnych są wykonywane ze specjalnego papieru, na którym wydruki są czytelne i przejrzyste. Każda taka rolka choć podobna do siebie, może mieć zupełnie inne cechy. Takie rolki przede wszystkim różnią się długością oraz szerokością.

Te różnice w wymiarach wynikają przede wszystkim z tego, iż na rynku jest wiele modeli kas fiskalnych. Każda taka kasa może natomiast akceptować odmienny wymiar rolek.

Jak wybrać odpowiednią rolkę do swojej kasy?

Wybierając rolkę do swojej kasy fiskalnej, należy zatem przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakie ma ono wymiary. Należy wcześniej sprawdzić, jaka rolka pasuje do danego urządzenia. Bardzo ważne jest także to, by wybrać jej odpowiednią długość. W sklepie zazwyczaj wiele się dzieje.

Przychodzą nowi klienci, trzeba w miarę szybko kasować towary, nie ma czasu na zbytnie opóźnienia. Tymczasem każda taka wymiana rolki, to kolejne opóźnienie, podczas którego klienci bardzo się niecierpliwią. Dlatego lepiej jest zainwestować w dłuższą rolkę, która tak szybko się nie skończy.

Rolki do kas fiskalnych są tworzone z papieru. Ważne jest zatem także to, by papier ten był odpowiedniej jakości. Na rynku jest wielu producentów rolek . Warto przed dokonaniem ostatecznego zakupu sprawdzić z jakiegoś dana firma korzysta papieru, czy jest on trwały, czy nie drze się. Jeśli spełnia on wszystkie wymienione cechy, wówczas jest funkcjonalny i praktyczny, a tego oczekuje się właśnie w sklepie.

Jakie rodzaje rolek do kas fiskalnych wyróżniamy na rynku? Obecnie spotkać możemy trzy podstawowe. Pierwsze to rolki termiczne. Tego typu rolki stosuje się w drukarkach termicznych, które obecnie są najpopularniejsze na rynku.

Kolejnym rodzajem są rolki chemiczne. Stosuje się je w urządzeniach, które są wyposażone w drukarki igłowe. Ostatni rodzaj rolek to natomiast rolki zwykłe, tzw. offsetowe. Są one stosowane w starych kasach fiskalnych, które posiadają drukarki igłowe oraz w drukarkach igłowych bonowych. Przed zakupem rolki do kasy należy zatem dobrze sprawdzić, jaką kasą fiskalną dysponujemy i jaka rolka jest nam potrzebna.

Podziel się