Przyjęcie zwierzęcia pod swój dach zawsze powinno wiązać się z podjęciem przemyślanej decyzji. Bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się zaopiekować kotem, psem czy gryzoniem wcześniej powinniśmy przygotować odpowiednio dom na pojawienie się nowego członka rodziny. Koty są zwierzętami bardzo sprytnymi i wszędobylskimi, także przed ich pojawieniem powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.

Bardzo ważne są pierwsze chwile

Pierwsze chwile małego kociaka czy też dorosłego kota są dla niego niezwykle stresująca. Powinniśmy zapewnić zwierzęciu spokój – pozwólmy mu w dniu przybycia na spokojne obejście mieszkania, bez absorbowania na siłę jego kociej uwagi. Oczywiście, nie oznacza to, że powinniśmy zostawić go samego w domu. Proces adaptacji kota w nowym miejscu może trochę potrwać – nie powinniśmy na siłę go zmuszać do wyjścia z jego kryjówki i dostarczać mu silnych bodźców.

Zadbaj o odpowiednie akcesoria

Wbrew pozorom, koty potrzebują swojego miejsca. Powinno to być ustronne miejsce, które zapewni mu spokój. Warto zadbać, by znajdowały się w nim miski osobne na suchą i mokrą karmę, ale też wodę. Kupując miski kieruj się ich wyglądem – powinny być stabilne ale również łatwe w czyszczeniu.

Nie obędzie się oczywiście bez kuwety czyli kociego wychodka. Obecnie, sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór kuwet – otwartych, zamkniętych, z brzegami. Kuweta musi zostać wypełniona żwirkiem, piaskiem bądź specjalistycznym granulatem. Nie zapominajcie o jej regularnym czyszczeniu ale też nie ustawiajcie jej bezpośrednio przy miejscu, w którym zwierze je.

Warto jeszcze zadbać o legowisko i drapak – miejsce, które pozwoli kotu na wdrapywanie się, skakanie i ostrzenie pazurków. W przeciwnym razie, kot do tych czynności może wykorzystać Wasze meble bądź drzwi – chyba nie chcecie ich uszkodzić? Wiele przydatnych akcesoriów do urządzenia kociego królestwa można znaleźć w sklepie maxandmrau.pl. Oczywiście z biegiem czasu, możecie doposażyć je, tak by Wasz kot czuł się w nim wspaniale. Pozwoli to, zaskarbić Wam sobie jego przyjaźń.

Podziel się