Bazy informacji kredytowej i gospodarczej skutecznie niekiedy blokują możliwość uzyskania kredytu w banku. Każdy wniosek o kredyt musi zostać zweryfikowany, a jednym z kluczowych elementów będzie sprawdzenie rejestrów w bazach. Niska ocena punktowa w bazie BIK albo zadłużenie odnotowane w KRD oznacza odmowę przyznania kredytu. W takiej sytuacji pozostaje wielu Polaków, a rozwiązaniem okazują się pożyczki pozabankowe bez baz.

Czym są bazy informacji kredytowej i gospodarczej?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli popularny BIK, gromadzi wszelkie informacje związane z kredytami. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o zaciągnięcie kredytu w banku i późniejsze jego spłacanie, ale również o posiadanie karty kredytowej bądź otwartej linii debetowej na koncie.

Na podstawie danych sporządza się historię kredytową, a przede wszystkim ustala scoring kredytowy w postaci wartości punktowej. Do otrzymania kredytu konieczne jest osiągnięcie określonego przez dany bank wyniku punktowego. W przypadku odnotowanych opóźnień w spłacie rat trudno liczyć na dobry wynik.

Warto pamiętać, że nawet złożenie zbyt dużej ilości wniosków kredytowych w jednym czasie obniża scoring. Z kolei Krajowy Rejestr Długów monitoruje zadłużenie w szerokim zakresie. Można się w nim znaleźć z powodu opóźnienia za opłatę rachunku telefonicznego czy internetowego, mandatu bądź niepłacenie czynszu. Banki, zgodnie z prawem bankowym, mają obowiązek sprawdzenia osoby ubiegającej się o kredyt w owych bazach, więc osoby z zaległościami finansowymi mogą się pożegnać z pozytywną odpowiedzią.

Pożyczki bez baz BIK i KRD – czy są na to szanse?

Serwisy pozabankowe zdecydowanie bardziej liberalnie patrzą na swoich klientów, ponieważ nie są zobligowane do sprawdzania baz. Dobrym przykładem jest serwis https://concash.pl/, który daję możliwość otrzymania środków w trudnej sytuacji.

Co więcej, nawet stwierdzenie braku zdolności kredytowej bądź zadłużenia nie musi skutkować odrzuceniem wniosku o pożyczkę. Jedno jest pewne – pożyczki pozabankowe są jedyną szansą dla osób z nieciekawą historią kredytową czy też zadłużeniem.

Czasami trzeba jednak uwzględnić konieczność dodatkowego zabezpieczenia dla pożyczkodawcy. Przy stosunkowo niewielkich kwotach pożyczek może wystarczyć oświadczenie o uzyskiwanych dochodach, czasami też uwzględnia się poręczenie innej osoby. W przypadku pożyczek prywatnych preferowane są zabezpieczenia w formie zastawu, ewentualnie weksla.

Na co zwrócić uwagę przez zaciągnięciem pożyczki bez baz?

Coraz więcej ofert pojawia się w internecie i można powiedzieć, że właśnie w takiej formie najłatwiej otrzymać pożyczkę. Portale ogłoszeniowe są przepełnione różnorodnymi propozycjami pożyczek bez BIK i KRD, można też skorzystać z rankingów i zestawień. Warto przy tym zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

  • Sprawdzenie wiarygodności – trzeba sobie uświadomić, że nie każda oferta jest godna uwagi, a czasami zdarzają się oszuści, którzy wyłudzają jedynie dane osobowe. Dlatego warto korzystać z firm sprawdzonych, wobec których nie ma żadnych ostrzeżeń publicznych na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Warto również zerknąć na Rejestr Firm Pożyczkowych. Dobrym pomysłem będzie także przejrzenie opinii klientów, które można znaleźć w internecie. Ważne jest, że na pożyczki pozabankowe bez baz BIK i KRD można liczyć nie tylko od firmy pożyczkowej, ale również od prywatnego inwestora, dla którego jest to forma zarabiania na własnych zasobach pieniężnych i to na znacznie atrakcyjniejszych warunkach w stosunku do lokaty bankowej. W tym przypadku najlepszym sposobem na znalezienie takiej osoby będą specjalne serwisy internetowe (więcej informacji: https://concash.pl/pozyczki-bez-bik-i-krd), które łączą tych, którzy mają wolne środki finansowe z tymi, którzy są w potrzebie finansowej.
  • Porównanie ofert – przed złożeniem wniosku o pożyczkę pozabankową na pewno warto zapoznać się z zasadami jej przyznawania. Należy sobie uświadomić, że niektóre firmy sprawdzają bazy zadłużeń, inne weryfikują zapisy tylko w jednej z baz, ale zdarzają się także instytucje, które całkowicie pomijają kontrolę bazy BIK i KRD. Te kwestie trzeba monitorować na bieżąco, ponieważ przepisy mogą się zmieniać. Ważne jest to, że zła historia kredytowa albo odnotowane zadłużenie nie muszą przekreślać szans na otrzymanie pożyczki bez baz. Kolejnym aspektem będzie zorientowanie się w całkowitych kosztach pożyczki. Chodzi tutaj zarówno o prowizje, ale również rzeczywiste oprocentowanie. Dostępne są nawet promocyjne pożyczki bez BIK i KRD z zerowymi opłatami dodatkowymi, które są skierowane dla nowych klientów.
  • Rozeznanie w możliwościach spłaty – pożyczki pozabankowe bez baz BIK i KRD są niewątpliwie kuszącą propozycją, ale każdy powinien zastanowić się, na ile tak naprawdę ta pożyczka jest potrzebna, a przede wszystkim konieczne jest upewnienie się, czy są realne możliwości spłaty całego zobowiązania finansowego w uzgodnionym z pożyczkodawcą terminie. Warto również się dowiedzieć, na jakich zasadach i czy w ogóle jest możliwe przedłużenie terminu spłaty zobowiązania finansowego. Nigdy nie wolno pomijać dokładnego przeczytania umowy o pożyczkę pozabankową. To ona stanowi zabezpieczenie interesów obu stron – pożyczkobiorcy przed naliczaniem nadmiernych opłat oraz pożyczkodawcy przed nierzetelnymi klientami.

Podziel się