Ubezpieczenie własnego życia staje się coraz popularniejsze. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe i instytucje finansowe proponują nam ten produkt osobno lub w pakiecie z inną usługą, np. kredytem hipotecznym. Decydując się na jego wykupienie, nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi, co tak naprawdę ubezpieczamy. W dzisiejszym artykule pokażemy, na co warto zwrócić uwagę, popisując umowę.

Świadczenie na wypadek śmierci

Ubezpieczenie na życie to produkt, o którym wiele osób woli nie myśleć. Powoduje to, że niejako na własną prośbę pozbawiają się ochrony w przypadku śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub innych okoliczności, mimo że wystarczy spełnić tylko kilka prostych warunków, aby zacząć korzystać z ochrony. Główne obostrzenie polega na tym, że umowę ubezpieczeniową może zawrzeć każda pełnoletnia osoba, które nie przekroczyła określonego progu wieku. Zwykle jest to siedemdziesiąty rok życia. Mając aktywną polisę, możemy mieć pewność, że nasi bliscy nie zostaną nigdy bez wsparcia.

Dobra lokata kapitału

Zakup ubezpieczenia na życie to również możliwość korzystnego ulokowania oszczędności. Polisa gwarantuje, że nasze środki będą stale rosły. Zależnie od wybranej strategii inwestycyjnej mogą to być przyrosty wolniejsze, lecz bezpieczne lub szybsze, ale obarczone pewnym ryzykiem. Instytucje finansowe zwykle obrazują alternatywne opcje kolorami: wybierając zielony, inwestujemy głównie w lokaty i obligacje, a czerwony oznacza ulokowanie pieniędzy w funduszach o największym potencjale zysku, które niestety zawsze wiąże się z ryzykiem.

Furtka dla przedsiębiorców

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie nie podlega właściwie żadnym egzekucjom, stanowiąc pulę pieniędzy, której nikt nie może nam odebrać. Zgodnie z aktualnymi regulacjami zupełnie bezpieczne jest 75% zgromadzonych środków. Ta charakterystyka prawna sprawia, że wybierają ją osoby prowadzące działalność gospodarczą lub odpowiadają całym swoim majątkiem za długi firm jako członkowie zarządu.

Zabezpieczenie kredytu

Między innymi ze względu na to, że kapitał zgromadzony w formie polisy jest wolny od egzekucji, może on służyć jako zastaw, gdy staramy się o kredyt hipoteczny, konsumencki lub pożyczkę ekspresową. Bank potraktuje środki zgromadzone w postaci polisy podobnie jak pieniądze na lokacie. Dzięki nim stajemy się wiarygodni i możemy wynegocjować korzystne warunki, na których bank pożyczy nam pieniądze.

Bonusy

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe bonusy. Inwestując odpowiednią kwotę, można uzyskać np. voucher na badania lekarskie. Choć takie dodatki nie powinny przesądzać o wyborze konkretnej oferty, mogą stanowić dodatkową przewagę, która sprawi, że kupimy raczej to ubezpieczenie na życie niż inne.

Podziel się