Giętarki to narzędzia, stosowane do różnego rodzaju gięć rur lub jakichkolwiek innych profili, wykonanych między innymi ze stali, aluminium, czy też miedzi. Najczęściej potrzebuje się ich do wykonywania różnego rodzaju prac w hydraulice, co za tym idzie to właśnie hydraulikom, budowlańcom lub mechanikom samochodowym może przydać się najbardziej. Tego rodzaju sprzęt będzie tym samym nieodzowny także w licznych zakładach produkcyjnych.

Najlepsze giętarki to giętarki trzpieniowe!

Giętarka trzpieniowa to sprzęt, który wykorzystuje się przede wszystkim w naprawdę dużych przedsiębiorstwach, w których naprawdę szczególną rolę odgrywa jakość realizowanych zleceń i precyzja ich wykonania.

Szczególnym aspektem, na który stawiają jest naprawdę wysoka jakość poszczególnych detali, które są pozbawiane jakichkolwiek spłaszczeń w płaszczyźnie, w której dochodzi do zgięcia. Wśród giętarek trzpieniowych można rozróżnić między innymi:

– giętarki, które są sterowane ręcznie – mogą być wyposażone w napęd elektryczny lub hydrauliczny. Wykorzystuje się je szczególnie do różnego rodzaju prac remontowych bądź instalatorskich. Prowadzenie jakichkolwiek pracy przy ich użyciu jest raczej wolne, ponieważ rury należy zaginać ręcznie.

– urządzenia, który steruje się NC – zazwyczaj są one wyposażone w napęd hydrauliczny, który pozwala na realizowanie funkcji zaciskania rury, wprowadzania do niej trzpienia lub doprowadzania prowadnicy. Półautomatyczny sposób działania takiej maszyny znacząco przyspiesza wszystkie cykle gięcia.

– giętarki sterowane przy pomocy CNC – są to maszyny, działające w 100% automatycznie, w których wszystkie ruchy całego oprzyrządowania i gięcia kontrolują sterowniki. Do wykonywania wszystkich prac służą przede wszystkim siłowniki hydrauliczne. Samodzielnie mogą one prowadzić całą sekwencję różnych zaprogramowanych zgięć przestrzennych.

Dodatkowo charakteryzuje je możliwość przestawienia matrycy celem zginania różnych promieni w czasie trwania zaledwie jednego spośród wszystkich ustawionych programów gięcia.

 

Podziel się