W dobie internetu i wszechobecnej mobilności przekazy pieniężne, jakie znaliśmy z poprzednich epok nie mogą istnieć na tych samych warunkach. Oczywiście nie da się ukryć, że przekazywanie pieniędzy między osobami, które znajdują się na różnych krańcach Polski, Europy czy Świata są potrzebne, jednak w dzisiejszym świecie przyjmują one wygodniejszą postać.

Jak to bywało kiedyś?

Dawniej przekazy pieniężne były możliwością do szybkiej pomocy, przekazania prezentu na odległość czy szybkiej zapłaty za daną rzecz. Wszystko opierało się o kontakt międzyludzki. Co robiliśmy, gdy chcieliśmy nadać pieniądze? Jeśli zależało nam na czasie, wybieraliśmy przekazy szybkie, za odpowiednią opłatę i udawaliśmy się do placówki. Tam przekazywaliśmy pieniądze osobie w okienku i opłacaliśmy transfer. W tym samym czasie osoba, do której pieniądze posłaliśmy mogła udać się do placówki tej samej firmy w swoim mieście i „odebrać” pieniądze w okienku. Mogło trwać to do kilkudziesięciu minut.

Przekazy pocztowe

Drugą opcją były przekazy pocztowe. Wówczas również należało wybrać się na pocztę lub pomówić z listonoszem, który odbierał od nas wyliczoną sumę, pobierał opłatę i wystawiał pokwitowanie. Pieniądze rzecz jasna nie przemierzały kilometrów, a były przekazywane przez listonosza z miejsca, gdzie miały dotrzeć. Nie było to jednak rozwiązanie tak szybkie jak samodzielne przejście się do placówki.

Jak to wygląda dziś?

Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom pieniądze, a więc i przekazy pieniężne przez przelewy24, mogą znaleźć się na koncie zainteresowanej osoby w kilka minut. Tym bardziej, jeśli używamy platform szybkiego przesyłu pieniędzy. Miejsca przekazu gotówki przestały być zatem opłacalne i słusznie zaczęliśmy korzystać przede wszystkim z możliwości, jakie daje Internet.

Przekazy pieniężne oraz ich obraz dziś pokazują nam jak wiele się zmieniło w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat. Tak naprawdę przeszliśmy drogę z przekazywana pieniędzy drogą pocztową do dwóch kliknięć i kilku minut oczekiwania. To przepaść, która pokazuje jak daleko idące możliwości tkwią w mobilnej bankowości.

Podziel się