Starzejąca się populacja kraju i brak wykwalifikowanych opiekunów wywierają presję na system opieki zdrowotnej. Opieka nad osobami starszymi jest w Niemczech dużym problemem. Brakuje wystarczającej liczby opiekunów, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

W ostatnich latach branża opiekuńcza rozwija się bardzo dynamicznie, ale wciąż w wielu miejscach brakuje personelu. Wynika z nich, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia liczby wyszkolonych pracowników, którzy mogliby opiekować się osobami starszymi lub niepełnosprawnymi w domu.

Trudności w pracy opiekunek osób starszych – praca opiekunki

Opiekunowie osób starszych pomagają w opiece osobistej i pracach domowych. Pomagają również w potrzebach medycznych, takich jak podawanie leków, wykonywanie testów skórnych i mierzenie ciśnienia krwi.

Praca ta może być wymagająca fizycznie i wyczerpująca emocjonalnie. Trzeba być w stanie pracować samodzielnie, a jednocześnie zwracać uwagę na potrzeby podopiecznego.

Praca ta wymaga dużej cierpliwości, ponieważ możemy pracować z osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera lub inne schorzenie powodujące demencję. W stosunku do podopiecznych należy wykazać się współczuciem, aby zbudować z nimi zaufanie i skutecznie wykonywać swoje obowiązki opiekuna.

Należy również posiadać rozwinięte umiejętności komunikacyjne (dobra znajomość języka niemieckiego), ponieważ konieczne będzie jasne porozumiewanie się z lekarzami i innymi pracownikami służby zdrowia w sprawie stanu zdrowia podopiecznego i planu leczenia. Do zadań opiekunki osób starszych należy także kontaktowanie się z rodziną podopiecznego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – aktualne oferty pracy dla opiekunek osób starszych

Opiekunowie czasami pracują w niepełnym wymiarze godzin, a czasami w pełnym wymiarze godzin. Opiekunowie mogą również pracować w nocy lub w ciągu dnia, w zależności od potrzeb podopiecznego.

Obowiązki opiekunki osób starszych ustalane są przed podpisaniem umowy. Zdecydowanie należy korzystać z usług agencji, która dopilnuje wszelkich formalności oraz zapewni wsparcie koordynatora przez cały okres pracy w Niemczech. Jeśli chcemy zostać opiekunką osób starszych i znaleźć legalne zatrudnienie, mieć dostęp do najlepszych ofert pracy, zapewniony wyjazd, zakwaterowanie i szkolenia to współpraca z agencją jest najlepszą opcją.

Opiekunka osoby starszej – kwalifikacje opiekunów osób starszych

Niektórzy pracodawcy wymagają, aby opiekunowie przeszli szkolenie w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i innych technik udzielania pierwszej pomocy. Inni pracodawcy szukają określonych certyfikatów, które potwierdzają, że kandydat zdał test wykazujący znajomość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto, pracodawcy mogą poszukiwać kandydatów, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami starszymi lub niepełnosprawnymi.

Opiekunowie muszą być w stanie skutecznie komunikować się ze swoimi podopiecznymi i rozumieć ich potrzeby, aby móc zapewnić im odpowiednią opiekę i usługi. Tutaj przydaje się dobry poziom znajomości języka niemieckiego. Opiekun osób starszych będzie musiał rozmawiać z podopiecznym, jego rodziną, lekarzami, więc znajomość języka niemieckiego jest bardzo przydatna.

Muszą to być również osoby współczujące, które lubią pomagać innym – zwłaszcza seniorom, którzy potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów czy poruszanie się po mieście.

Obowiązki opiekunek osób starszych w Niemczech – na czym polega praca opiekunki?

Obowiązki opiekunek osób starszych różnią się w zależności od konkretnych potrzeb podopiecznych, ale zazwyczaj obejmują przygotowanie posiłków, prowadzenie domu, transport i usługi związane z opieką osobistą, takie jak kąpiel czy ubieranie się.

Ogólnie rzecz biorąc, opiekunka pomaga seniorowi w codziennym funkcjonowaniu oraz we wszystkim czynnościach, w których podopieczny wymaga pomocy i potrzebuje wsparcia. Praca opiekunek bywa wymagająca ale satysfakcja z wykonywanej pracy, która ma realny wpływ na poprawę komfortu życia drugiego człowieka jest nieoceniona.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/

 

Podziel się