Olej przepracowany to odpad niebezpieczny, który musi podlegać utylizacji. Właściciele restauracji, punktów gastronomicznych, stołówek i innego tego typu miejsc, muszą się na co dzień borykać z problemem, jakim jest właśnie pozbywanie się tego odpadu. Na szczęście nie jest to wcale trudnym ani skomplikowanym procesem, dlatego warto wiedzieć, jak się za to zabrać, aby w sposób w pełni bezpieczny pozbyć się przepracowanego odpadu.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z olejem przepracowanym. Jest to olej, który został użyty choć jeden raz. Oznacza to, że jeśli na oleju coś zostało usmażone, to w żadnym wypadku nie powinno zostać usmażone ponownie. Po takim procederze olej powinien w sposób całkowity usunięty z kuchni.

Jest tak, ponieważ po podgrzaniu oleju do pewnej temperatury, zaczyna on wydzielać niebezpiecznie dla zdrowia, rakotwórcze substancje. W ten sposób łatwo zatruć kogoś, doprowadzić do zatrucia bądź narazić na niebezpieczeństwo. Prowadząc lokal gastronomiczny, nie wolno działać w taki sposób. Ponadto, olej ten musi być nie tylko systematycznie odbierany, ale także składowany tak, aby nie powodować zagrożenia dla personelu, który pracuje w otoczeniu składowanego oleju.

Wybierz firmę

Pierwszym krokiem w celu pozbycia się oleju przepracowanego jest wybór odpowiedniej firmy, która będzie ten olej od nas odkupować. Firma ta musi mieć wszelkie atesty, ogarnięte wszystkie formalne kwestie, być w pełni bezpieczną i pewną firmą. Jest to wszystko niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku oleju, który jest niebezpieczny dla środowiska i dla ludzi.

Firma ta, poza tym, że zajmuje się wywożeniem oleju, musi również dostarczyć specjalistyczne beczki, które służą do przechowywania oleju. Są one przygotowane w taki sposób, aby z ich wnętrza nie wydostawały się żadne niebezpieczne opary. Beczki te są regularnie wywożone, a w ich miejsce podstawiane są nowe, czyste beczki. Ponadto taka forma wywozu jest najbardziej opłacalna dla obu stron.

Załatw wszelkie formalności

Oleje przepracowane, pomimo tego, że są przechowywane w beczkach, powinny być regularnie wywożone. Wywożenie to może odbywać się raz w tygodniu, dwa razy w miesiącu, raz na miesiąc albo nawet rzadziej. Wszystko zależy do tego, jak wiele tego oleju jest produkowane i na jak długo wystarczają beczki.

Z firmą zajmującą się wywozem oleju przepracowanego koniecznie trzeba podpisać umowę, która jest zabezpieczeniem na wypadek ewentualnych kontroli.

Podziel się