Profesjonalne tworzenie stron internetowych nie polega wyłącznie na napisaniu odpowiedniego kodu oraz dodaniu grafik i tekstów. Równie ważne co udostępniony content, jest wygląd witryny. Intuicyjny, atrakcyjny dla użytkowników, uporządkowany i co najważniejsze – odpowiednio przemyślany.

Jak się okazuje, nieprawidłowy design może być powodem problemów, których właściciele firm z pewnością woleliby uniknąć. Na szczęście stworzyliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz najnowsze trendy w projektowaniu stron, rzeczy, których warto unikać w trakcie ich tworzenia, oraz dowiesz się, jaki wpływ na witrynę ma jej nieatrakcyjny wygląd.

Miłej lektury!

Tworzenie stron internetowych zgodnych z trendami 2018 roku

Tworzenie stron internetowych wymaga od profesjonalistów nieustannego śledzenia nowinek w branży i wdrażania ich do swoich projektów. Na co warto zwrócić uwagę w 2018 roku?

  • Intensywne i odważne połączenia kolorów – choć królowały już rok temu, to znalazły się także wśród obecnych trendów. Pora odejść od bezpiecznych i klasycznych rozwiązań, i zastąpić je pełnymi barw witrynami, wśród których nie może zabraknąć żywych odcieni, np. czerwieni, butelkowej zieleni czy nawet i dodatku neonów. Oczywiście projektowanie stron powinno być zgodne z rodzajem działalności danej firmy – zakład pogrzebowy nie może zdecydować się na żółte napisy, podczas gdy dziecięca marka odzieżowa powinna unikać czarnego tła;
  • Jeszcze większa responsywność i skupienie się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Tworzenie stron internetowych pod ich kątem wymaga odejścia od tradycyjnego sposobu projektowania, czyli zaczynania od wersji desktopowych. Dzięki temu finalna witryna będzie jeszcze bardziej czytelna, szybsza i atrakcyjna wizualnie na telefonach i tabletach. Po przygotowaniu strony mobilnej następuje jej stopniowe rozszerzanie do tradycyjnej formy dedykowanej komputerom stacjonarnym i laptopom;
  • Bezpieczeństwo odwiedzających witrynę internetową. Do tej pory każdorazowe projektowanie stron wiązało się z wprowadzeniem odpowiednich zabezpieczeń, jednak w tym roku zostanie ono przeniesione na wyższy poziom. Certyfikat SSL i protokół HTTPS gwarantują szyfrowanie danych i uniemożliwiają dostęp do nich osobom trzecim.

O czym warto pamiętać w trakcie tworzenia stron internetowych?

Jednym z najważniejszych zadań jest uporządkowanie treści i grafik na tzw. głównej. To także od niej powinno zawsze rozpoczynać się tworzenie stron internetowych. Wyobraź sobie, że jest ona Twoją wizytówką – czy chciałbyś, aby pod numerem telefonu znalazło się zdjęcie produktu?

Z pewnością nie, dlatego też zadbaj o to, aby każda z grup informacji była odpowiednio podzielona na zakładki lub bloki na stronie głównej. Jeśli decydujesz się na dodawanie treści, to aktualizuj je regularnie. Zapomniany blog firmowy może wysyłać sygnał o braku profesjonalizmu Twojej firmy.

Pamiętaj także o poprawnej polszczyźnie, odpowiedniej interpunkcji i składni wszystkich tekstów. Jakiekolwiek błędy obniżają Twoją wiarygodność w sieci. Podczas projektowania strony nie przesadzaj także z ilością grafik i multimediów – ich przesyt może skutecznie utrudniać potencjalnym klientom znalezienie istotnych dla nich informacji.

Projektowanie stron internetowych a niewłaściwy design

Design, czyli ogólny wygląd witryny, wbrew pozorom może mieć ogromny wpływ na to, jak internauci postrzegają Twój internetowy biznes. Właśnie dlatego projektowanie stron zgodnie z trendami i ogólnie przyjętymi zasadami jest tak ważne.

Na co możesz narazić się, zapominając o zadbaniu o właściwy design swojej wizytówki online? Przede wszystkim na zmniejszenie liczby potencjalnych klientów. Wszystko, co może utrudniać im np. zamówienie produktu czy zapisanie się do newslettera, powoduje, że użytkownicy najczęściej opuszczają witrynę i przechodzą do konkurencji. Nieprofesjonalnie zaprojektowana strona internetowa może także zmniejszyć wiarygodność Twojego przedsiębiorstwa.

Podziel się