Ofiary mobbingu często nie wiedzą, w jaki sposób poprawnie zareagować na prześladowanie w miejscu pracy. Co więcej, nierzadko zdarza się, że osoby doświadczające tego zjawiska sądzą, iż prawo nie stoi po ich stronie.

Tymczasem obowiązujące przepisy jasno określają, jakie czynności mają znamiona mobbingu i przewidują za to konkretne kary. Aby jednak prześladowca został pociągnięty do odpowiedzialności karnej, ofiara powinna w prawidłowy sposób zareagować na jego zachowanie. W jaki sposób?

Mobbing to w największym skrócie zjawisko polegające na stosowaniu przemocy fizycznej i psychicznej w miejscu pracy. Według obowiązujących przepisów takie działania muszą mieć charakter uporczywy i długotrwały. Najczęściej otariami mobbingu są szeregowi pracownicy, a ich oprawcami – przełożeni. Nie jest to oczywiście regułą. Role te mogą się odwrócić. Zdarzają się także sytuacje, kiedy to ofiara staje się prześladowana przez kogoś zatrudnionego na tym lub podobnym stanowisku.

Mobberzy mają konkretny cel – poniżyć lub ośmieszyć pracownika, albo odizolować go od reszty zespołu, umniejszając rolę ofiary w firmie i wpływając negatywnie na samoocenę prześladowanej osoby.

 

Po pierwsze – przeanalizuj swoją sytuację

Pierwsze, co powinna zrobić ofiara mobbingu, to przeanalizować, czy faktycznie ma ona do czynienia z tego rodzaju zjawiskiem. To bardzo ważne, gdyż nie każde zachowanie naszego szefa lub kolegi z pracy oznacza od razu uporczywe prześladowanie. Tu konieczne jest zapoznanie się z prawnymi zapisami jasno określającymi przesłanki mobbingu. Zostały one wyszczególnione przez prawodawcę, by zapobiec ewentualnym fałszywym oskarżeniom o stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy w miejscu zatrudnienia.

Kiedy będziemy wiedzieć, że padliśmy ofiarą mobbingu. Dużym ułatwieniem będzie udzielenie odpowiedzi na kilka pytań:

  • czy ktoś w firmie uporczywie i ciągle nas prześladuje?
  • czy takie działania mają charakter nękana?
  • czy zachowania te są zjawiskiem ciągłym?
  • czy wpływają one na naszą samoocenę?
  • czy wywołują one lęk przed pójściem do pracy?
  • czy z powodu zachowań mobbera mamy problemy ze zdrowiem?

Udzielenie pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytania daje podstawę sądzić, że wobec naszej osoby stosowany jest mobbing.

 

Po drugie – kompletuj dowody

Mobbing jest dość trudny do udowodnienia, głównie ze względu na brak dowodów. Te ofiara musi gromadzić we własnym zakresie. Wszelkie wiadomości tekstowe, maile, wpisy w mediach społecznościowych czy na firmowych komunikatorach mogą znacząco pomóc w udowodnieniu winy prześladowcy.

Mobberzy są dość ostrożni w swoich działaniach – doskonale wiedzą, jak upokorzyć pracownika, by nie pozostawiło to śladów. Zdarza się jednak, że pozostawią wyraźny ślad swojej karalnej działalności i trzeba to skrzętnie wykorzystać.

 

Po trzecie – zgłoś się do prawnika

Jak zostało wspomniane – sprawy dotyczące mobbingu są trudne i raczej niemożliwie jest wygranie ich przed sądem w pojedynkę. Pomocne na pewno będzie zgłoszenie się do doświadczonego na tym gruncie prawnika, który doskonale zna obowiązujące prawo pracy. Adwokat lub radca pomoże w kompletowaniu dowodów, oszacuje szanse na odniesienia zwycięstwa, wyręczy również w dopełnieniu większości formalności.

 

Po czwarte – reaguj!

Ofiary mobbingu bardzo często ukrywają przed innymi pracownikami swoją sytuację. Ze względu na wstyd lub strach nie mówią głośno o tym, że ktoś w firmie je prześladuje. To błąd. Osoby doświadczające tego rodzaju upokorzeń muszą głośno informować o tym, z czym mają do czynienia każdego dnia.

Ma to znaczenie wielopoziomowe. Głośne mówienie o mobbingu może zmobilizować innych prześladowanych pracowników do podjęcia odpowiednich kroków prawnych. Ponadto, zachęci postronnych pracowników np. do złożenia korzystnych z naszego punktu widzenia zeznań.

 

Po piąte – poszukaj różnych źródeł pomocy

Osoby, które padły ofiarą mobbingu, zwykle wstydzą się zgłosić do psychologa. Mimo wszystko warto to zrobić, jeśli czuje się, że działania prześladowcy odcisnęły piętno na naszej psychice. Nie zawsze też trzeba od razu wytaczać najcięższe działa.

Początkowo o haniebnych czynach mobbera można powiadomić dział HR lub bezpośredniego przełożonego prześladowcy. Dopiero gdy to nie pomoże, można zacząć działać na własną rękę, przygotowując się do wkroczenia na drogą sądową.

 

Wsparcie merytoryczne: Prawnik Wałbrzych Kancelaria Prawna Skilex

Podziel się