W przeciwieństwie do większości ubezpieczeń, zakres ubezpieczenia OC jest niezależny od ubezpieczyciela, ponieważ regulują go przepisy prawne. Mówiąc jednak o wysokości składki, tutaj sytuacja jest już o wiele bardziej złożona. Cena polisy OC może różnić się w poszczególnych towarzystwach nawet o kilkaset złotych. Skąd takie różnice? Jakie czynniki podnoszą cenę OC?

Różni ubezpieczyciele oferują dokładnie takie samo ubezpieczenie OC. To, czym się ono różni, to tylko i wyłącznie cena. Różnice nie są błahe, ponieważ w skrajnych przypadkach sięgają one nawet kilkuset złotych. Ale czy ceny OC są dyktowane jedynie “widzimisię” ubezpieczyciela. Co ma wpływ na wysokość składki?

Wiek właściciela pojazdu i jego staż jako kierowcy 

Statystyki niestety nieubłaganie dowodzą, iż sprawcami największej ilości wypadków drogowych są młodzi kierowcy, dlatego też to właśnie osoby młode (poniżej 24 lub 26 roku życia, zależnie od TU) płacą za OC zdecydowanie wyższe składki niż starsi i bardziej doświadczeni kierowcy.

Zarówno wiek, jak i doświadczenie mają ogromny wpływ na umiejętność przewidywania różnych sytuacji na drodze oraz szybką reakcję na nie. Nie pozostają obojętne na zdolność koncentracji czy odpowiednią ocenę odległości etc.

Jak młody kierowca może uniknąć horrendalnych stawek za ubezpieczenie OC? Jest na to kilka sposobów. Zostając współwłaścicielem pojazdu zarejestrowanego na osobę starszą i bardziej doświadczoną, która przez lata zdążyła wypracować duże zniżki ubezpieczeniowe.

Ryzyko ponosi tutaj jednak właśnie ta osoba – w przypadku kolizji spowodowanej przez młodego kierowcę zniżki traci zarówno on, jak i współwłaściciel. Zanim jednak zaczniemy rozważać możliwości na obniżkę składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, sprawdźmy jakie stawki tak naprawdę mają nam do zaoferowania inne towarzystwa.

Może się okazać, że ubezpieczyciel, któremu wiernie towarzyszymy od wielu lat, nie traktuje nas na preferencyjnych warunkach.

Miejsce zamieszkania/użytkowania pojazdu oraz sytuacja rodzinna 

Może wydawać się dziwne, żeby miejsce zamieszkania lub to czy posiadamy dzieci miało w jakikolwiek sposób decydować o wysokości składki za ubezpieczenie OC, jednak nie dzieje się tak bez powodu. Ubezpieczyciele dysponują statystykami dotyczącymi ilości kolizji drogowych, do jakich dochodzi w poszczególnych regionach i na ich podstawie oceniają prawdopodobieństwo z jakim dany kierowca może stać się ich uczestnikiem. Na najtańsze OC mogą więc liczyć głowy rodzin z mniejszych miejscowości. Przynajmniej statystycznie.

Dodatkowo możemy to uznać za przejaw myślenia stereotypowego, jednak wielu ubezpieczycieli zakłada, iż osoby posiadające rodzinę (dzieci) są kierowcami ostrożniejszymi, częściej kierującymi się na drodze zdrowym rozsądkiem i poczuciem odpowiedzialności niż brawurą i ułańską fantazją.

Bezwypadkowość

Kierowca latami pracuje na istotne obniżenie składek za OC poprzez bezwypadkową jazdę. W przypadku każdego TU ilość kolizji spowodowanych przez kierowcę w minionych latach w bardzo istotny sposób wpływa na cenę OC. I tak na przykład składka ubezpieczeniowa dla kierowcy, który na przestrzeni minionych 2 lat spowodował dwa wypadki drogowe może wzrosnąć nawet o 50% w porównaniu z kierowcą bezszkodowym. Na wzrost ceny ubezpieczenia OC największy wpływ mają szkody, które kierowca spowodował w trakcie trwania ostatniej polisy.

No dobrze, ale pomijając pełnych fantazji drogowych piratów, nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnym kierowcy może przydarzyć się chwila nieuwagi, gorszy dzień. Jak w takiej sytuacji możemy ustrzec się przed utratą wypracowanych przez lata zniżek za bezszkodową jazdę?

Na tę okoliczność część Ubezpieczycieli proponuje swoim klientom tzw. ochronę zniżek. Należy tu jedynie mieć na uwadze, iż ochrona ta obowiązuje wyłącznie w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym została wykupiona, jeśli więc po spowodowaniu kolizji kolejne ubezpieczenie OC zdecydujesz się wykupić w innym TU, wówczas ochrona nie będzie już funkcjonowała i musisz liczyć się z utratą zniżek za lata bezszkodowej jazdy.

Zawsze jednak warto porównać składki u różnych Ubezpieczycieli (kalkulator OC AC na mfind.pl), może się bowiem okazać, iż mimo zachowanym dzięki wykupionej ochronie zniżkom, wysokość składki za kolejny rok w danym TU i tak będzie wyższa niż u innego Ubezpieczyciela, nawet po utracie zniżek za bezszkodową jazdę.

Pojemność silnika i przebieg

Tutaj sprawa jest prosta – im większa pojemność silnika, tym większa jego moc, a co za tym idzie – możliwość rozwijania dużych prędkości, traktowana przez Ubezpieczycieli jako wzrost ryzyka spowodowania kolizji. A im większe ryzyko, tym wyższa składka na ubezpieczenie OC.

Jeśli zaś chodzi o przebieg, dla nikogo nie jest tajemnicą iż samochody z większym przebiegiem zwykle mają słabszy stan techniczny niż pojazdy, których przebieg nie przekroczył 100 tys. km. I tutaj znowu wzrasta nam ryzyko, iż samochód taki daje mniejszą gwarancję bezpiecznej jazdy, będąc dla Ubezpieczyciela potencjalnie większym zagrożeniem na drodze.

Marka i model samochodu

Niektóre modele samochodów figurują w statystykach jako bardziej bezwypadkowe, inne mniej, dlatego też marka i model pojazdu mogą podwyższyć lub obniżyć składkę na ubezpieczenie OC.

Podziel się