Budowa domu to bardzo duży wydatek. Dlatego zrozumiałym jest, jak ważne jest szukanie oszczędności, dzięki którym późniejsza eksploatacja będzie tańsza, i które pozwolą zaoszczędzić. Oszczędności powinny być szukane przede wszystkim tam, gdzie nie będzie to szkodziło bezpieczeństwu domu i całej konstrukcji, a także oszczędności, które nie będą jednorazowe.

Dlatego jednym z najlepszych sposób na oszczędzanie jest oszczędzanie na ogrzewaniu. Jakie kroki należy podjąć, żeby taka oszczędność była możliwa?

Ocieplenie pianą poliuretanową

Sposoby ocieplenia domu mają bardzo duże znaczenie w późniejszej eksploatacji. To, w jaki sposób ocieplimy budynek i jak bardzo skuteczne i dobre będzie do ocieplenie ma bardzo duży wpływ na koszty poniesionego w późniejszym czasie ogrzewania. Źle wykonane ocieplenie, źle dobrane materiały mogą spowodować, że z domu będzie uciekało bardzo dużo ciepła.

Straty ciepła to straty pieniędzy, ponieważ surowiec wykorzystywany do ogrzania pomieszczeń, będzie się ulatniał. Dlatego sposobem na dobre i obecnie najpewniejsze ocieplenie jest ocieplenie pianą poliuretanową. Pianka zlewowa jest droższa niż np. wełna do ocieplenia, ale po pierwsze jest dużo bardziej wydajna, a po drugie skuteczniejsza.

Zatem izolacja pianą PUR to pierwszy krok do dobrze ocieplonego i w pełni zaizolowanego domu. Pianę też można używać zarówno na dachach, jak i przy fundamentach. Jej zaletą jest to, że chroni także przed wilgocią. Latem sprawia, że dom nie nagrzewa się tak bardzo, a zima zatrzymuje ciepło wewnątrz.

Dobre ogrzewanie i szczelne okna

Sama izolacja natryskowa nie wystarczy Żeby mogła ona chronić ciepło przed uciekaniem z domu, to ciepło najpierw musi zostać wytworzone. Najnowsze zmiany dotyczące ochrony środowiska sprawiają, że w domach Polaków lądują coraz lepsze piece.

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu warto wybierać rozwiązania, które będą gwarantowały jak najwięcej wytworzonej energii, przy minimalnych kosztach. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie gazowe, dzięki któremu bardzo szybko nagrzewa się cały dom i potrzeba niewielkie ilości surowca, aby poczuć ciepło w całym budynku.

Bardzo ważne jest także dbanie o szczelność okien, czyli kolejne możliwe miejsce strat ciepła. Podobnie jak w przypadku niezaizolowanego dachu, tak w nieszczelnych oknach może pojawić się prawdopodobieństwo bardzo dużej utraty ciepła, czyli w rezultacie ogrzewania i pieniędzy

Podziel się