Według obiegowej opinii przedsiębiorca nie musi znać się specjalistycznie na branży, do której kieruje swoje usługi lub towary, ale powinien znać się na prowadzeniu w niej biznesu.

Przedsiębiorca, który ma żyłkę do interesów jak najbardziej będzie dobrze odnajdywał się na rynku, jednak nie będzie w stanie samodzielnie prowadzić swoich interesów. W dzisiejszej rzeczywistości jest to nie możliwe. Trzeba mieć kogoś, kto wykona odpowiednie analizy rynkowe, kogoś kto będzie umiał rozplanować rozmieszczenie punktów a nawet kogoś kto będzie umiał zaplanować kampanię reklamową.

Wśród tych wszystkich osób nie może zabraknąć także prawnika, który będzie odpowiadał za aspekty prawne działalności. Trzeba bowiem mieć świadomość, że prowadzona działalność gospodarcza musi być zgodna z przepisami prawa pracy, prawa spółek, prawa gospodarczego publicznego a zawierane umowy- prawa cywilnego.

Całość działalności przedsiębiorcy musi także mieścić się w ramach prawa karnego (które nie skraca się jedynie do kodeksu karnego!). Obsługa prawna firm jest więc kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo działalności.

Na czym polega obsługa?

Obsługa prawna spółek ma wiele oblicz. Przede wszystkim ważne jest dbanie o sprawy organizacyjne. Prawnik, który będzie pracował dla spółki musi wskazać przedsiębiorcy jakie zezwolenia musi uzyskać i jakie urzędy zawiadamiać o określonych zdarzeniach. Kontakty przedsiębiorcy z organami administracji nie mogą budzić wątpliwości.

Z drugiej strony prawnik będzie musiał także zadbać o to, by sama organizacja spółki była zgodna z kodeksem spółek handlowych. Nie można zapominać także o wdrażaniu procedur compliance, dzięki którym wszelka odpowiedzialność spółki za zaniedbania może być wyeliminowana. Prawnik powinien zajmować się także jak najbardziej korzystną konstrukcją umów (w tym także umów o pracę).

Forma nawiązania współpracy

Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał mieć prawnika na stałe u siebie (tzw. in-house), powinien zatrudnić radcę prawnego (jedynie on może zawierać umowę o pracę). Jeżeli jednak współpraca ma być uzależniona od konkretnych zdarzeń, dobrym wyborem będzie kancelaria adwokacka, u której współpraca polegać będzie na zawieraniu umów zlecenia.

Podziel się