Popularność influencerów stale rośnie, a wraz z nią zainteresowanie nimi marek z różnych obszarów. Właściwie dobrani twórcy zapewniają efektywną komunikację oraz dotarcie do konkretnej grupy odbiorców. Jak jednak wybrać tego właściwego z tak wielu funkcjonujących w sieci osobowości? Oto rady, dzięki którym z pomocą odpowiednich narzędzi znajdziesz idealną osobę w następujących kanałach: YouTube, Instagramie, Facebooku, Musical.ly, na blogach czy Snapchacie. Na co zatem zwrócić uwagę? Poznaj nasze rady.

Katalogi influencerów

Po pierwsze skorzystaj z katalogów influencerów. Coraz częściej są one obecne na stronach np. sieci partnerskich, platform do współpracy z influencerami czy na portalach piszących o influencerach. W  poszukiwaniach w bazie warto zdecydować się filtrację przez hasztagi bądź kategorie, na których nam zależy.

Nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do określonej z góry tematyki, ponieważ influencerzy zajmujący się np. zagadnieniami makijażowymi, mogą promować także wiele innych treści, świetnie sobie z tym radząc. Pamiętaj też, by mierzyć zasięgi nie tylko liczbą subskrypcji, ponieważ subskrybenci odpowiadają tylko za 40-70% wyświetleń kanału. Nie należy jednak zapominać o tym, że są oni jednocześnie najbardziej aktywnymi użytkownikami. Istotne w tym przypadku jest wzięcie pod uwagę również kategorii, w której tworzy influencer, gdyż ma to znaczenie przy sprawdzaniu danych takich jak watchtime oraz Engagement Rate.

Trzymaj rękę na pulsie

Bądź na bieżąco i śledź zmiany w rankingach twórców internetowych dostępne np. na portalu APYnews oraz vStars. Godne uwagi są również infografiki publikowane na www Sotrendera, w których znajdują się pogłębione statystyki dotyczące demografii, zasięgu oraz zaangażowania fanów. Informacje te pozwolą Ci na sprawdzenie, kto w danym miesiącu był najpopularniejszy oraz z jakiego powodu tak było.

W ten sposób możesz znaleźć nową gwiazdę w interesującej Cię kategorii. Do zalet takiego działania zalicza się także fakt, że współpraca z początkującymi infuenerami jest tańsza niż z gwiazdami branży. Ponadto twórca będący od początku swojej kariery związany z marką, staje się jej naturalnym ambasadorem i wykształconym ekspertem. Taki krok to inwestycja, która oczywiście jest obciążona ryzykiem, lecz jeśli potencjał twórcy zostanie właściwie oceniony, z pewnością zwróci się ona z nawiązką.

Regularny monitoring mediów

Niezbędny jest regularny monitoring rynku z wykorzystaniem narzędzi takich, jak Brand24, SentiOne czy BrandWatch, które zapewniają regularny update oraz pozwalają znaleźć najciekawsze z interesujących Cię propozycji. Zainteresuj się także tym, w jaki sposób użytkownicy poszukują influencerów. Samodzielne wpisywanie fraz do wyszukiwarki jest pracochłonne, lecz wskazuje, kto dobrze pozycjonuje się w Google na interesujące Cię frazy.

Poznaj swoich twórców

Bądź tam, gdzie Twoi twórcy. Taką możliwość daje np. platforma DDOB, na której obecni są influencerzy z różnych kanałów. Tutaj sprawdzisz, o czym piszą twórcy, jakie są obecnie ich zainteresowania oraz które tematy są najpopularniejsze wśród odbiorców. Dołącz do istniejącej społeczności i zacznij mówić jej językiem, wnieś również coś wartościowego ze swojej strony. Jeśli będziesz komunikował się z daną grupą na jej zasadach, z czasem influencerzy sami uznają współpracę z Tobą za wartościową i zgłoszą do Ciebie swoje oferty.

Zawsze możesz też siegnąć po pomoc profesjonalnej agencji influencer marketingu oraz sieci partnerskiej. Otrzymasz od nich obszerne portfolio influencerów, ponadto specjaliści pomogą Ci stworzyć idealny duet marka–influencer z wykorzystaniem narzędzi do rozszerzonej analityki.

Artykuł powstał we współpracy z czasopismem Social Media Manager.

Podziel się