Własne mieszkanie to marzenie każdego dorosłego Polaka. Niestety, mało kto jest w stanie pozwolić sobie na tak kosztowną inwestycję. Do jego realizacji zwykle potrzebny jest bank. Kredyt 300 tysięcy jest w stanie pokryć koszt zakupu a czasem także prac wykończeniowych. Ile trzeba zarabiać, aby móc liczyć na przychylność banku?

Nie tylko etat

Wbrew powszechnej opinii nie trzeba zarabiać kroci, aby uzyskać kredyt 300 tysięcy na zakup mieszkania. Wystarczy spełniać kilka wymogów, które są istotne dla banku. Wiele osób zniechęca się do wizji zaciągania kredytu tylko dlatego, że nie pracuje na podstawie umowy o pracę lub też nie prowadzi działalności gospodarczej.

Warto wiedzieć, że dla banku istotny jest staż pracy. Najlepiej, jeśli wynosi on minimum 12-24 miesięcy. Brak etatu rekompensują zarobki a dokładniej ostatnio złożone zeznanie podatkowe. Oznacza to, że po kredyt mogą sięgać nie tylko małżeństwa, w których oboje dorosłych pracuje, ale również wielu singli, zarabiających przynajmniej średnią krajową.

Jak uzyskać kredyt 300 tysięcy?

Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego należy wyłącznie do banku. Każdy klient musi wykazać się zdolnością kredytową. Bank chce się upewnić, że kredytobiorca będzie mógł swobodnie spłacać raty. Jednocześnie wystarczy mu również pieniędzy na utrzymanie się na dotychczasowym poziomie.

Analizie zostanie poddana historia kredytowa, dochody miesięczne, koszty utrzymania (liczy się stan cywilny oraz to, czy posiada się dziecko) oraz rodzaj umowy o pracę i jej staż. Najłatwiej udokumentować umowę o pracę na czas nieokreślony i tacy klienci zwykle mogą liczyć na przychylność banku.

Każdy ma jednak szanse na kredyt, jeśli tylko przedstawi akceptowalne przez bank źródło dochodu. O detale można pytać w konkretnej placówce lub skorzystać z wiedzy ekspertów.

Kredyt dla singla i pary

Osoby samotne lub będące w bezdzietnym związku małżeńskim mają dla banku lepszą wiarygodność finansową. Ich koszty utrzymania są takie same, jak w przypadku innych kredytobiorców, ale finalnie kwoty dzieli się na dwie osoby lub tylko jedną.

Z tego powodu kredyt 300 tysięcy dla singla jest całkiem realny przy średnich zarobkach. Z kolei bezdzietne małżeństwo może się ubiegać nawet o kwotę dwa razy wyższą, o ile obydwoje mają zarobki na porównywalnym poziomie. Uzyskanie kredytu hipotecznego jest także uzależnione od tego, jaką nieruchomość chce się nabyć.

Nieco inne kryteria dotyczą zakupu kawalerki a inne lokalu dwu lub trzypokojowego.

Nie ma jednolitych wytycznych, dotyczących zaciągania kredytu. To kwestia indywidualna konkretnego banku i tego, jaką ma ofertę dla swoich klientów.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Podziel się