Drukarki termotransferowe są urządzeniami umożliwiającymi drukowanie nie tylko na papierze, ale też na specjalnych foliach termotransferowych zwanych również taśmami transferowymi.. Pozwalają na uzyskanie druku z taśmą barwiącą. Znajdują zastosowanie w sklepach, biurach, magazynach, a także w domach.

 

Drukarki termotransferowe dzielimy na ręczne drukarki termotransferowe oraz drukarki stołowe. Pierwsze z nich są niedużym, przenośnym urządzeniem wyposażonym w klawiaturę. Stołowe drukarki stosuje się do większej ilości wydruku i są nieco bardziej skomplikowane w użyciu. 

Druk termotransferowy uzyskujemy poprzez podgrzewanie pigmentu zawartego w taśmie termotransferowej i przeniesieniu go na materiał eksploatacyjny.

Drukarki termotransferowe służą do nanoszenia informacji zmiennych. Możemy znaleźć je na przykład na produktach, na których koniecznie zawarta musi być ich data przydatności. Poza datami ważności za pomocą drukarek termotransferowych drukuje się też często kody kreskowe, ceny, numery partii, listy składników, kraj pochodzenia oraz loga produktów. Drukarka termotransferowa najlepiej sprawdzi się do drukowania etykiet, które można nakleić bezpośrednio na artykuł i oznaczyć go w odpowiedni sposób.

Drukarka termotransferowa drukuje etykiety w bardzo wysokiej jakości. Sam proces trwa dosłownie kilka minut, jest cichy i daje możliwość drukowania etykiet monochromatycznych oraz 2D. Wydrukowana etykieta jest niezwykle trwała, odporna na zarówno mechaniczne jak i chemiczne czynniki ( światło, temperaturę, ścieranie, wilgoć oraz inne). Dzięki tej właściwości można drukować zarówno na papierze, folii, jak również na materiałach poliestrowych.

Oprócz wykonywania nadruków drukarka termotransferowa potrafi ciąć lub perforować. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stosowania materiałów ciągłych w formie rolki. Dzięki nożowi istnieje możliwość cięcia materiału na określoną długość. Perforator natomiast umożliwia nadcięcie materiału, który operator rozrywa tuż przed montażem. Jedną z polecanych drukarek termotransferowych jest model – Zebra

Drukarka termotransferowa zazwyczaj może pracować również jako drukarka termiczna. W tym przypadku nie stosuje się taśmy termotransferowej, ale specjalny termoczuły materiał oznaczenia ( na przykłąd papier termiczny). Więcej urządzeń dla logistyki znajdziesz pod linkiem – https://ganeo.pl

Podziel się