Brak zdolności kredytowej jest problemem wielu osób w naszym kraju. W takiej sytuacji nawet nie warto tracić czasu na ubieganie się o kredyt w banku, ponieważ wniosek i tak zostanie zweryfikowany negatywnie. Lepiej od razu zwrócić się o pożyczkę pozabankową.

Dlaczego pożyczki pozabankowe stały się tak popularne?

Odpowiedź wydaje się prosta — sektor pozabankowy idealnie wpisał się w zapotrzebowanie wielu tysięcy Polaków, którzy z różnych powodów nie mieli żadnych szans na dostanie kredytu w banku. Przyczyn odrzucenia wniosków kredytowych należy szukać w niezbyt dobrej kondycji finansowej potencjalnych kredytobiorców, która może wynikać z braku stałego zatrudnienia, nieregularnych dochodów lub zadłużenia. Kłopoty z uzyskaniem kredytu mają też osoby pracujące na własny rachunek. Jednak najczęściej źródłem odmowy staje się zbyt niski rating w bazie BIK.

Jak to możliwe, że instytucje pozabankowe są skłonne udzielić pożyczki nawet tym, którzy zostali negatywnie zweryfikowani przez bank? Wynika to z określonych procedur. Wszystkie banki w naszym kraju muszą respektować ustalenia zawarte w prawie bankowym i od tego nie ma żadnych wyjątków.

Oznacza to, że każda osoba składająca wniosek kredytowy zostaje dokładnie prześwietlona pod kątem wiarygodności, a jednym z podstawowych aspektów będzie ocena punktowa w bazie BIK. Z kolei sektor pozabankowy nie podlega prawu bankowemu i stąd bardziej elastyczne podejście, dobrym przykładem jest serwis https://concash.pl/, który posiada rozbudowaną bazę pożyczkodawców, zwiększając tym samym szansę na znalezienie oferty – nawet w trudnej sytuacji.

Popularność pożyczek pozabankowych wynika więc z ich dużej dostępności, a ponadto z minimalnych formalności do spełnienia dla potencjalnych pożyczkobiorców, dogodnych form spłat oraz szybkości i wygody załatwiania. Jeżeli nie można skorzystać z tradycyjnej oferty banków, to warto zwrócić się do sektora pozabankowego. Należy zaś podkreślić, że pożyczki pozabankowe są udzielane nie tylko osobom prywatnym, ale i przedsiębiorstwom. W tym drugim przypadku chodzi o pożyczki społecznościowe.

Pożyczki pozabankowe krótkoterminowe i długoterminowe

Rynek produktów finansowych pozabankowych nieustannie poszerza się o nowe propozycje. Jeszcze kilka lat temu nie można było liczyć na zbyt duży zastrzyk finansowy, a oferta ograniczała się praktycznie do chwilówek na kilkaset złotych spłacanych zazwyczaj w ciągu 30 dni.

Obecnie coraz częściej pojawiają się różnego typu opcje zobowiązań długoterminowych, więc i kwoty udzielanych pożyczek automatycznie wzrosły. Nikogo już nie dziwią atrakcyjne pożyczki na kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych z mocno wydłużonym okresem spłaty.
Co więcej, klienci mają ciekawą alternatywę i mogą skorzystać z propozycji firm pożyczkowych albo zdecydować się na niezwykle popularną w krajach anglosaskich formę, jaką jest pożyczka prywatna.

Ta druga opcja pozwala na zaciągnięcie zobowiązania finansowego praktycznie w każdej kwocie, o ile tylko znajdzie się inwestora dysponującego określoną sumą pieniędzy.

Więcej szczegółowych informacji na temat pożyczek znajdziecie Państwo w poniższych artykułach:

Wysokość pożyczki pozabankowej zależy też od sposobu zabezpieczenia. Pożyczki długoterminowe mogą wiązać się z koniecznością dostarczenia jakiegoś zaświadczenia np. potwierdzającego systematyczne uzyskiwanie dochodów. W przypadku pożyczek prywatnych bardzo często stosuje się zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy poprzez zastaw bądź weksel.

Podziel się