Coraz więcej firm decyduje się korzystać z usług doradztwa podatkowego. Warto zatem przybliżyć nieco kwestię tego, na czym to konkretnie polega i kto realizuje tego typu usługi. W poniższym tekście wyjaśniamy również, co wspólnego mają doradztwo podatkowe i księgowość.

Skomplikowana księgowość

Każda firma jest zobowiązana do tego, aby prowadzić księgowość. Chodzi tutaj o ewidencję wszystkich kwestii finansowych, zwłaszcza tych związanych z podatkami. Przedsiębiorstwa płacą różnego rodzaju daniny na rzecz państwa.

Kwestia rozliczeń bywa w tym obszarze skomplikowana między innymi ze względu na różne stawki podatkowe oraz odliczenia od podatków. Zwłaszcza jeśli firma jest płatnikiem VAT, sytuacja staje się złożona. Możliwe jest odliczanie VAT-u. Trzeba jednak wiedzieć, od czego i w jakiej ilości można go odliczyć.

Wszelkie pomyłki w wyżej opisanych kwestiach grożą wysokimi karami. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalistów. Niektóre firmy samodzielnie zajmuje się ewidencją finansów. W takich przypadkach korzystają z doradztwa podatkowego w sytuacjach, które budzą wątpliwości.

Jednak większość przedsiębiorstw oddaje księgowość w ręce wyspecjalizowanych firm. Wtedy biuro księgowe pilnuje poprawności dokumentacji. Biuro zajmuje się ewidencją oraz opłacaniem podatków. W takiej sytuacji usługi księgowe oraz z zakresu doradztwa podatkowego są realizowane przez ten sam podmiot.

Optymalizacja podatkowa

Prawo podatkowe jest skomplikowane, co przysparza sporo trudności, ale może też być okazją. Otóż istnieje wiele opcji, aby maksymalnie obniżyć podatki. Osoby, które nie zajmują się profesjonalnie księgowością, zwykle nie znają optymalnych rozwiązań.

To kolejny powód, dla którego warto skorzystać z usług doradztwa podatkowego. Okazuje się, że dzięki optymalizacji podatkowej można całkiem sporo zaoszczędzić. Ważne jest przy tym, aby szukając oszczędności w tym obszarze, nie przekroczyć przepisów prawa. W tym celu kwestie podatkowe lepiej pozostawić w rękach fachowców.

Zapraszamy po więcej informacji: Księgowość Zabrze.

Podziel się