Elewacja praktycznie każdego budynku ulega stopniowemu zabrudzeniu, dlatego zaleca się jej regularne czyszczenie. Czy wynika to wyłącznie ze względów estetycznych? Nic bardziej mylnego. Zaniechanie czynności konserwacyjnych może spowodować różnego rodzaju ubytki, których usunięcie często bywa kosztowne.

W jaki sposób przebiega profesjonalne czyszczenie elewacji? Które techniki są najbardziej skuteczne?

Zalety czystej elewacji

Ilość i rodzaj zabrudzenia są w dużej mierze uzależnione od lokalizacji budynku. W większości przypadków, czyszczenie elewacji polega na usunięciu kurzu i piasku. Zaniechanie tej czynności może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a ich pozbycie się wbrew pozorom nie jest takie proste.

Czysta elewacja sprawia, że budynek prezentuje się okazale. Ma to szczególne znacznie w przypadku biurowców, które w pewnym sensie są wizytówką firmy. Im czyszczenie elewacji jest wykonywane częściej, tym ryzyko powstania ubytków jest mniejsze.

Jak często należy wykonywać taką konserwację? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od szybkości brudzenia się powierzchni. W tej kwestii warto zdać się na opinię profesjonalistów.

W jaki sposób wykonuje się czyszczenie elewacji?

Wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia, a także materiału z którego została wykonana elewacja. Profesjonalne firmy dysponują odpowiednimi maszynami, które poradzą sobie z każdym, nawet najtrudniejszym zabrudzeniem. Warto również dodać, że techniki wykorzystywane przez firmy specjalizujące się w czyszczeniu elewacji są skuteczne i całkowicie bezpieczne dla czyszczonych powierzchni.

  • Jedną z najbardziej popularnych technik jest wykorzystanie gorącej wody pod ciśnieniem. Doświadczony pracownik w taki sposób dobiera jego wartość, aby czyszczenie elewacji było efektywne i bezpieczne. Ta metoda charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem, jednak wymaga wiedzy i doświadczenia.
  • W niektórych przypadkach wykorzystuje się także parę wodną. Decyzję o wyborze najlepszej metody każdorazowo podejmuje specjalista.
  • Część zabrudzeń wymaga użycia suchego lodu. Wybierając firmę specjalizującą się w czyszczeniu elewacji, warto sprawdzić czy ma w swojej ofercie taką usługę.

Każdy budynek jest inny, dlatego nie ma jednej najskuteczniejszej metody czyszczenia. Doświadczeni eksperci potrafią błyskawicznie ocenić stopień i rodzaj zabrudzeń oraz wybrać najlepszą metodę do ich usunięcia. Dzięki zastosowanie wydajnych maszyn, czyszczenie nawet dużych powierzchni przebiega stosunkowo szybko.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO-PARA z Poznania.

Podziel się