Statystyki pokazują, że w naszym kraju powstaje coraz więcej przedsiębiorstw. Ludzie decydują się na taki krok, ponieważ chcą zarabiać dobre pieniądze i uzyskać wolność finansową. Nie jest to jednak takie proste. W końcu trzeba zadbać nie tylko o jakość oferowanych produktów, świadczonych usług czy reklamę… Każdy właściciel takiej firmy musi na pewno zdawać sobie sprawę, że biznes powinien być prowadzony w zgodzie z polskimi przepisami. Chodzi między innymi o kwestie podatkowe. Nie każdy jest specem w tej dziedzinie. Na szczęście w takiej sytuacji można skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nic więc dziwnego, że doradztwo podatkowe jest w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze. Na czym polega taka pomoc? O tym wszystkim przekonacie się czytając dzisiejszy wpis.

Doradztwo podatkowe – jaki jest jego zakres?

Trzeba podkreślić, że profesjonaliści zajmujący się doradztwem podatkowym pomagają Klientom w różnych aspektach. Między innymi są to kwestie związane z usługami księgowymi (jak choćby prowadzenie Ksiąg Rachunkowych), podatkami pośrednimi czy analizą zdarzeń gospodarczych.

Do przedsiębiorstw, które zajmują się tym aspektem bardzo często zgłaszają się osoby, które chcą, aby na przykład zostało wykonane opiniowanie umów gospodarczych oraz dokumentów handlowych. Tacy ludzie nie mają bowiem zamiaru podpisywać czegoś, co nie będzie zgodne z polskim prawem.

To jednak nie wszystko. Doradztwo podatkowe to dziedzina, która zajmuje się też opiniowaniem oraz wyjaśnieniem przepisów prawa podatkowego. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że często reguły są bardzo zawiłe. Osoby, które nie są specjalistami w tym aspekcie zazwyczaj decydują się zatem na pomoc profesjonalistów, którzy potrafią dobrze interpretować i wytłumaczyć, jakie konsekwencje prawne mogą kogoś czekać, jeśli nie dopełnił wszelkich niezbędnych formalności.

Ludzie, którzy zajmują się doradztwem podatkowym pomagają również w aspekcie optymalizacji rozliczeń podatkowych. Nie da się ukryć, że dzięki temu można zaoszczędzić trochę pieniędzy i mniej odprowadzić do Urzędu Skarbowego. To powoduje racjonalizację obciążeń podatkowych, efektywne planowanie rozwoju, a także możliwość uzyskania pieniędzy, które mogą być przeznaczone na przykład na inwestycje itp.

Warto zaznaczyć, że doradztwo podatkowe Poznań to także pomoc w kwestiach związanych z Księgami Przychodów, Rozchodów, a także ryczałtem. Osoby, które zajmują się tym aspektem doradzają również w zakresie cen transferowych czy podatków międzynarodowych.

Ważne jest też to, że ludzie, którzy mają pewne wątpliwości mogą skorzystać z pomocy fachowców w aspekcie różnych postępowań podatkowych. Co to oznacza w praktyce? Fachowcy pomagają Klientom w trakcie kontroli podatkowych czy celno-skarbowych. W razie czego reprezentują też Klientów przed niezależnymi sądami różnego stopnia. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać pomoc w aspekcie przygotowania czynności procesowych oraz treści oświadczeń czy pism procesowych.

Podziel się