Bank to miejsce, gdzie można otrzymać gotówkę na różne cele. Tak popularne rozwiązania, jak kredyty hipoteczne, konsolidacyjne lub pożyczki funkcjonują od dawna.

Są rozpoznawalne i są też główna składowa udziału w rynku. Chciałbym w tym artykule przedstawić nieco rzadsze rozwiązania, które również zasługują na uwagę.

Pierwsza z nich są kredyty studenckie. To bardzo ciekawe i ostatnimi czasy popularne wyjście. Młode osoby bez zdolności i historii kredytowej, aby studiować — muszą znaleźć na to środki. Będą otrzymywać konkretne kwoty przez całą naukę na uczelni. Po podpisaniu umowy co miesiąc przelewane są im środki przez kilka lat na ukończenie studiów. To doskonale rozwiązanie dla osób, które chcą się kształcić — a nie mają na to środków. Kredyt spłacać zaczyna się w chwili ukończenia edukacji. Bank oferuje preferencyjne oprocentowanie i oscyluje wokół dwóch procent.

Kolejnym rozwiązaniem są kredyty inwestycyjne i kredyty obrotowe dla firm. Różnią je tylko cele, na jakie zostać przeznaczone mogą środki. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele banków, które specjalizują się w tym sektorze bankowości i trafnie dobierają ofertę dla przedsiębiorców. Warunki są znacznie korzystniejsze niż przy prywatnym zadłużeniu konsumenckim. Kwoty, jakie można uzyskać również — są dużo wyższe — dochodzą nawet do kilkuset tysięcy. Firmy potrzebujące gotówki na rozwój nie są już pozostawione same sobie i mają wiele możliwości zdobycia dofinansowania.

Ostatnim niecodziennym instrumentem finansowym jest wykup wierzytelności. Nie jest to co prawda szybka metoda pozyskania pieniędzy a bardziej inwestycja. Wiele firm lub instytucji nie może, lub nie chce czekać na otrzymanie pieniędzy od partnerów. Wystawiają wtedy taką wierzytelność na sprzedaż. Kupując ja po odpowiednio niższej cenie niż nominalny dług, możemy w ogólnym rozrachunku zarobić.Inwestycja ta niesie ze sobą tez pewne ryzyko. Nigdy nie wiadomo co będzie jutro, a rozwiązanie takie jest jednak rozciągnięte w czasie.

Wszystkie przedstawione metody są mniej popularną opcją pozyskiwania gotówki, dlatego zalecam dużą rozwagę i kompleksowe porównanie ofert przed decyzją o wyborze którejś z nich. Rynek oferuje bardzo wiele kombinacji i propozycji, dlatego bez trudu znajdziemy tą jedna — najlepiej pasująca do nas.

Podziel się