Sztuczna biżuteria ma zarówno szerokie grono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na pierwszy rzut ciężko odróżnić ją od wyrobów wykonanych z prawdziwego złota lub srebra. Jest tania w produkcji i za kilka złotych złotych możemy kupić nowy pierścionek lub obrączkę. Czy jednak produkt wykonany z tzw. tombaku jest czegoś wart? Sprawdźmy, czym w zasadzie jest tombak i jak odróżnić go od prawdziwego złota.

Z czego wyrabia się sztuczną biżuterię?

Okazuje się, że nie tak trudno wyprodukować biżuterię do złudzenia przypominającą wyrób z prawdziwego złota. W tym celu wykorzystuje się stop miedzi z cynkiem, czyli inaczej tombak. Niekiedy dodaje się nawet inne uszlachetniacze, które mają zmienić zabarwienie wyrobu, jest to np. cyna lub ołów.

Tombak nie jest jedyny w swoim rodzaju, ale wyróżnia się kilka jego odmian. Dla przykładu biały tombak ma swoim składzie niewielką ilość arszeniku. Najczęściej jednak różnice wynikają bezpośrednio z proporcji składników, które decydują w sporej mierze o walorach estetycznych oraz właściwościach mechanicznych gotowego wyrobu.

Niemniej jednak ogromną wadą biżuterii wykonanej z tombaku jest jej niska odporność na szorowanie i skłonność do przebarwień, czego nie doświadczymy w przypadku biżuterii wykonanej ze złota.

Ciekawostką może być fakt, że tombak ma o wiele szersze zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. przy produkcji instrumentów muzycznych, medali, statuetek czy guzików do mundurów wojskowych.

Jak odróżnić sztuczną biżuterię od prawdziwej?

Nawet podrabiane wyroby jubilerskie potrafią doskonale imitować te wytworzone ze szlachetnych surowców. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym szybko i bez wątpliwości odróżnimy, że zostaliśmy oszukani lub sprzedawca chce nam wcisnąć felerny towar za wysoką cenę.

Najprostszy sposób to wykonanie próby z przyciąganiem. Wystarczy do tego celu posiadać nawet niewielki magnes. Jeżeli obrączka czy inny produkt będzie przyciągany do magnesu, wtedy możemy podać w wątpliwość oryginalne pochodzenie wyrobu.

Produkty wykonane z czystego złota, nie powinny być bowiem przyciągane przez magnes. Kolejny sposób to sprawdzenie, czy interesujący nas wyrób posiada nadane mu znaki i cechy probiercze. Takimi powinien dysponować i niejako chwalić się każdy renomowany jubiler. Sztuczną biżuterię odróżnimy również dokładnie oglądając dany produkt w poszukiwaniu przebarwień.

eMarketing może być prosty - Akademia eMarketingu
Podziel się