Coraz więcej z nas korzysta ze smartfonów – nie tylko możemy dzięki nim prowadzić rozmowy, wysyłać wiadomości, ale również przeglądamy internet, wysyłamy e-maile, robimy zakupy, logujemy się do banków, gramy w gry.

 

1. Stosuj blokadę ekranu

Większość urządzeń pozwala na zablokowanie ekranu przez hasło lub wzór. W ten sposób niepowołane osoby nie będą mogły dostać się do zawartości urządzenia. Oczywiście – istnieją możliwości włamania się do telefonu, ale wymagają one czasu, dlatego blokada ekranu będzie pierwszą ważną barierą.

2. Zainstaluj program antywirusowy

Gdy chcesz zabezpieczyć swoje dane przed kradzieżą, wtedy warto zabezpieczyć telefon przed wirusami, które dotyczą także urządzeń mobilnych! Do dyspozycji jest wiele różnych programów – darmowych i płatnych. Nie tylko chronią one smartfon przed wirusami, ale często dodatkowo posiadają także specjalne udogodnienia, na przykład można śledzić dzięki nim lokalizację ukradzionego telefonu, usunąć dane z pamięci, zablokować urządzenie kodem.

3. Przechowuj dane w chmurze

Zamiast przechowywania ważnych dla ciebie danych na karcie SD lub w pamięci telefonu, wybierz chmurę – dzięki niej możesz umieścić dane na zewnętrznym serwerze, do którego uzyskasz dostęp po podaniu swojego loginu i hasła. W ten sposób możesz mieć dostęp do plików nie tylko ze smartfona, ale również z tabletu czy z komputera.

4. Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Pozawalają one na darmowe korzystanie z internetu, ale też jednocześnie mogą być okazją do przechwycenia danych przez cyberprzestępców. Dlatego pamiętaj o tym, by nie logować się wtedy do ważnych serwisów, na przykład do swojego banku.

5. Wykup ubezpieczenie

Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej dają swoim klientom możliwość kupna specjalnych pakietów ubezpieczeniowych – chronią one smartfon przed skutkami uszkodzenia czy kradzieży.

Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.manta.com.pl/pl/

Podziel się