Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają i przyspieszają pracę spedytorów, kierowników i kierowców. Przydatne są szczególnie wtedy, gdy masz do nich dostęp niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz — w biurze czy w drodze. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które usprawnią Twoją pracę.
Zakazy i ograniczenia dla ruchu ciężarowego
Planując trasy przewozów, trzeba wziąć pod uwagę zakazy i ograniczenia w ruchu pojazdów o dużej masie. Poszukiwanie informacji, na które odcinki dróg kierowca nie będzie mógł wjechać, może być czasochłonne. Można też skorzystać ze specjalnej aplikacji, która zbiera informacje na ten temat, czyli Bans For Trucks.
Program na Androida informuje o zakazach i ograniczeniach zarówno obowiązujących stale, jak i okresowych, w całej Europie.
Baza parkingów i miejsc postojowych
Kolejną zagwozdką podczas planowania tras są postoje. Gdzie kierowca będzie mógł się zatrzymać i zaparkować pojazd na czas odpoczynku? Odpowiedź na to możesz znaleźć na stronie Truck Parking Europe, która daje dostęp do bardzo dużej bazy miejsc postojowych, parkingów, zajazdów dla ciężarówek i innych obiektów, na których można się zatrzymać, w całej Europie.
Istnieje również aplikacja o tej samej nazwie, która działa w wielu językach, w tym po polsku.
Zarządzanie procesem transportowym i płatnościami
Duża część działalności przewoźnika czy spedytora to obsługa zleceń transportowych i zarządzanie płatnościami. Aby te procesy były sprawne i zoptymalizowane, warto wykorzystać oprogramowanie, które zapewni udogodnienia w zakresie śledzenia realizacji przewozów, tworzenia i edycji dokumentów oraz windykacji spóźnionych płatności. Zwróć przy tym uwagę, aby odpowiadał Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Warto wiedzieć, jak wybrać dobry program do zarządzania transportem.
Wart uwagi jest program dla firmy transportowej CargoLink, który skutecznie usprawnia pracę w transporcie, oferując wiele przydatnych narzędzi. Dodatkowo jest dostępny w języku polskim z poziomu przeglądarki, więc korzystanie z niego jest proste i wygodne.
Planowanie załadunku
Jaki pojazd powinien przewozić dany ładunek? Ile towaru zmieści się na przyczepie? Jak rozmieścić ładunki? Można to przeliczać ręcznie, poświęcając na to wiele godzin. Jednak na rynku istnieje rozwiązanie, które znacznie to ułatwia. Korzystając z Goodloading, wystarczy ustawić parametry pojazdu i/lub naczep i dodać ładunki. Dzięki graficznemu przedstawieniu rozmiarów i obciążenia, planowanie załadunku jest szybsze i prostsze.
Przechowywanie materiałów i dokumentacji
Prezentacje, pliki tekstowe i arkusze kalkulacyjne to rzeczy, bez których nie można się obejść — również, a może i szczególnie w transporcie. Ważne jest też, żeby wszystkie dokumenty i inne materiały można było łatwo przesyłać i udostępniać. Google Drive to ogólnodostępne narzędzie, które można wykorzystać na wiele sposobów. Zapewnia łatwy dostęp do dokumentacji czy zdjęć zarówno z poziomu komputera, jak i smartfona.
Elektroniczny podpis na dokumentach
Podpisywanie dokumentów może być uciążliwe. Szczególnie w takiej branży jak transport, gdzie ich liczba jest bardzo dużo. Dodatkowo kierowcy nie zawsze mają na to miejsce i czas. W takich sytuacjach przydaje się aplikacja, taka jak Signeasy, dzięki której można w łatwy i szybki sposób umieścić podpis na dokumentach elektronicznych.
Już wersja darmowa nadaje się do firmowych zastosowań. Istnieje również wersja płatna.
Skanowanie dokumentów
Przesyłanie dokumentów między osobami zarządzającymi flotą lub spedytorami a kierowcami to codzienność. Aby wysłać dokument, kierowca musi albo znaleźć skaner, albo zrobić zdjęcie telefonem. Pierwsza opcja może być trudna „logistycznie” (skąd kierowca weźmie skaner?), a druga nie gwarantuje dobrej jakości zdjęcia. CamScanner to aplikacja na telefon, w której zadbasz o czytelność dokumentu i przytniesz zdjęcie tak, aby był widoczny tylko dokument. Program umieści skan w specjalnym folderze, co ułatwia znalezienie pliku i późniejsze przesłanie go.
Najnowsze Komentarze