Organizacja konferencji lub bankietu to nie lada wyzwanie, dlatego zawsze warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Wyjątkowe imprezy

Duże imprezy kojarzą się najczęściej z weselami, może dlatego, że te odbywają się jednak najczęściej. Jednak to tylko część imprez okolicznościowych, jakie są organizowane biorąc pod uwagę roczny kalendarz. Poza weselami są inne, również wyjątkowe wydarzenia wymagające odpowiedniej oprawy, dużej przestrzeni, pomieszczenia, gdzie można zjeść, potańczyć, przeprowadzić konkursy, a przede wszystkim – dobrze się bawić nie martwiąc się o nic.

Całoroczne

Imprezami, które są organizowane bez względu na kalendarz i porę roku są niewątpliwie wszelkie uroczystości rodzinne, jednak poza weselami, są to jednak imprezy kameralne, dla małego grona osób, nie wymagające oprawy muzycznej w postaci dj lub zespołu muzycznego.

Innym rodzajem eventów są różnego rodzaju bankiety i gale. Mogą mieć różny charakter – eventy firmowe, spotkania integracyjne lub też bale charytatywne, artystyczne. Przykłady można mnożyć, ale cechą wspólną charakteryzującą tego typu wydarzenia jest bogata oprawa muzyczna i jedzenie.

Chyba nikt nie wyobraża sobie balu bez dobrego zespołu zapewniającego jednocześnie podkład muzyczny do rozmów, organizujący imprezę i tańce, gdzie trzeba wykazać się zdolnościami wodzirejskimi. Popularne na weselach granie z komputera przez zespoły tutaj jest niemile widziane, można wręcz powiedzieć, że niewskazane, więc musi być to zespół z górnej półki, potrafiący dobrze grać na instrumentach i posiadać dobrego wokalistę.

Sale bankietowe, gdzie organizowane są takie wydarzenia, zazwyczaj mają bardzo dobre nagłośnienie, są przygotowane pod różnego rodzaju imprezy, więc właściciele dbają o odpowiednie warunki. Innym aspektem jest wystrój sali.

Wśród podmiotów świadczących usługi wynajmu sal są firmy oferujące lokale na różnym poziomie. Dzięki temu organizatorzy mają większe pole manewru jeśli chodzi o cenę. Bez względu na to, odpowiednio do poziomu, sale bankietowe powinny spełniać pewne wymagania – być czyste i estetyczne, zapewnić dobrą obsługę kelnerską itp.

Zazwyczaj firmy wynajmujące sale na imprezy posiadają własną kuchnię, która serwuje wybrane przez klienta potrawy. Najczęściej wygląda to tak, że lokal ma do wyboru przynajmniej dwa zestawy menu, z których klient wybiera odpowiadający jego gustom.

Nie jest to warunek konieczny, bo w części lokali można wynająć tylko salę, a obsługą gastronomiczną zajmuje się wybrana firma cateringowa. Wszystko jest kwestią ustalenia warunków wynajmu i zależy od konkretnego właściciela takiego lokalu.

Zgodnie z kalendarzem

Rok rozpoczyna się już ostatniego dnia grudnia balami sylwestrowymi, które rozpoczynają sezon balów karnawałowych trwających do ostatków, czyli wtorku poprzedzającego środę popielcową. Okres ten jest ruchomy, ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym uzależnionym od pełni księżyca. Czas karnawału może trwać 6 tygodni lub nawet do 3 miesięcy.

W drugiej połowie stycznia w ten czas wplatają się studniówki hucznie świętowane przez młodzież maturalną. Czas postu jest najczęściej okresem martwym. Po Wielkanocy zaczynają się wesela a w maju komunie.

Potem nastaje pora imprez nie związanych z kalendarzem i tak jest do jesieni, kiedy w ostatnią sobotę przed adwentem hucznie obchodzi się andrzejki. Przy wyborze terminu warto mieć na uwadze różne, cykliczne imprezy i nawet pewne przesądy. Jeden z przesądów mówi o nieszczęśliwym małżeństwie, gdy ślub był brany w miesiącu nie mającym litery “r” w nazwie. W niektórych regionach liczba wesel tak spada, że sale bankietowe oferują specjalne rabaty.

Czy coś takiego obowiązuje w każdym mieście w Polsce? Nie wiadomo, ale warto to sprawdzić.

Podziel się