Tlenoterapia stanowi metodę leczenia, która polega na wdychaniu tlenu w zwiększonym stężeniu. Proces ten odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych komorach hiperbarycznych. Przy pomocy tlenoterapii można leczyć schorzenia powstałe w wyniku niedotlenienia tkanek. Jakie są zalety korzystania z tlenoterapii? Kto może skorzystać z tej metody leczenia? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to szczelnie zamknięte urządzenie, które służy do przeprowadzania zabiegu tlenoterapii pod wysokim ciśnieniem. Zabieg ten wspomaga proces gojenia ran oraz przyspiesza leczenie wielu innych schorzeń.
Podczas tlenoterapii w komorze hiperbarycznej pacjentowi zostaje podany tlen pod ciśnieniem, które wynosi około 3 atmosfer. Podanie tlenu pod tak wysokim ciśnieniem powoduje wzrost saturacji krwi. Pobyt w komorze hiperbarycznej poprawia ukrwienie wszystkich części ciała, dzięki czemu komórki są pobudzone do wzrostu oraz odnowy. Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej to zabieg, który powoduje odczuwalną poprawę zdrowia w krótkim czasie.

Terapia tlenem w komorze hiperbarycznej i jej zalety

Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej ma wiele zalet. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim szybszą regenerację organizmu. Zwiększona ilość tlenu wpływa korzystnie na ukrwienie wszystkich części ciała, dzięki czemu szybciej odzyskują one pełną sprawność, np. pod wyczerpującym treningu siłowym. Pobyt w komorze hiperbarycznej wspomaga również leczenie ran oraz działa przeciwbólowo. Terapia tlenem wspomaga także procesy naprawcze w tkance kostnej oraz mięśniach szkieletowych.

Kto może skorzystać z tlenoterapii?

Komora hiperbaryczna jest urządzeniem, które umożliwia leczenie różnego rodzaju dolegliwości dzięki wdychaniu tlenu w zwiększonym stężeniu. Zwiększona podaż tlenu w organizmie przyczynia się do szybszej regeneracji mięśni oraz wspiera gojenie się ran i urazów.

Szacuje się, że regularne wizyty w komorze hiperbarycznej pozwalają zwiększyć ilość komórek macierzystych w organizmie nawet ośmiokrotnie.
Z terapii tlenowej można skorzystać w sytuacji, gdy zamierzamy szybko zregenerować nasz organizm po wyczerpującym treningu fizycznym lub chcemy poprawić naszą pamięć i koncentrację.

Tlenoterapia jest również wskazana osobom, które borykają się z przewlekłymi stanami zapalnymi oraz infekcjami bakteryjnymi. Terapia tlenem w komorze hiperbarycznej przeznaczona jest niemalże dla każdego. Mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Wyjątkiem są kobiety w zaawansowanej ciąży oraz osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Podziel się