Rynek mieszkań do wynajęcia jest bardzo duży. Każde większe miasto to właściwie osobny rynek lokali, gdzie możemy się wprowadzić bez konieczności zaciągania kredytu na kupno własnego lokum. Zazwyczaj największy ruch odbywa się tam, gdzie funkcjonują ośrodki akademickie, gdyż studenci to jedna z ważniejszych grup docelowych dla tego biznesu. Decyzja o tym, że dana oferta jest tą, której szukaliśmy wcale nie jest łatwa. Mając wiele opcji do wyboru musimy przecież dopasować je do naszych wymagań, a to często wymaga czasu i cierpliwości. Nie warto się spieszyć. A o czym pamiętać? O tym poniżej.

 

Koszt wynajmu

Nawet najtańsza opcja wynajmu mieszkania to niemały wydatek dla większości ludzi. Jest to także przyczyna faktu wzrostu ilości zaciągniętych przez młode osoby kredytów na zakup własnych czterech kątów. Wynajem atrakcyjniejszy jest wtedy, kiedy wiemy, że jest to rozwiązanie tymczasowe, bo np. czeka nas kilka lat studiowania. Dla pojedynczych lokatorów częściej opłaca się poszukiwanie pokoju zamiast całego mieszkania (choćby było bardzo małe). Koszt jest wtedy o wiele bardziej atrakcyjny, choć nie zawsze trafimy na wzorowych lokatorów, z którymi musimy dzielić dany lokal. Czasem trudno jest dogadać się z innymi osobami, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeń wspólną i odpowiedzialność za nią, jak czystość w kuchni lub łazience. Dobrym rozwiązaniem może być więc wspólny wynajem ze znajomymi, którzy tak jak my przyjechali do tego miasta by studiować lub na okres pracy dorywczej.

Kwestie wystroju

Nie każdemu może podobać się zastany na miejscu wystrój mieszkania lub pokoju. Ważne jest więc, by przed zdecydowaniem się na akceptację i podpisanie umowy mieć w tej kwestii jasność. Jeśli nie mamy zamiaru zostawać w danym mieście na dłużej, a lokalu potrzebujemy głównie by mieć gdzie spać, coś zjeść i pouczyć się do egzaminów, to naturalnie kolor ścian czy dodatkowe dekoracje są nam zapewne obojętne. Kwestie te należy jednak poruszyć mimo to, by dobrze zorientować się w dostępnych możliwościach, zwłaszcza jeśli wynajem ma być opcja długoterminową. Inną sprawą mieszczącą się w tym punkcie jest też jakość początkowa i warunki w jakich przyjdzie nam mieszkać. Zdarzyć się może, że niedopatrzenie spowoduje konieczność poniesienia kosztów dodatkowego remontu, a tego przecież nikt z nas by nie chciał.

Opcje dodatkowe

W tym punkcie mieszczą się dodatkowe profity, które otrzymujemy wraz z decyzja o wynajęciu danego mieszkania. Mogą to być dostępne sprzęty, jak kuchenka do gotowania, mikrofalówka, pralka itd. W dzisiejszym świecie ważny jest również dostęp do mediów, a w szczególności do Internetu. Jeśli mieszkanie lub pokój znajdują się w domu z ogrodem i na dodatek możemy z niego korzystać to duży plus. Można by tu jeszcze wspomnieć o:
– ogólnym standardzie mieszkania,
– dostępie do naczyń,
– bezproblemowym korzystaniu z wody, prądu i gazu,
– sąsiedztwie,
– miejscu parkingowym,
– oddaleniu najbliższego przestanku komunikacji miejskiej,
– bliskości sklepów spożywczych.

 

Okres i warunki wypowiedzenia umowy

Jeśli uznamy, że dane mieszkanie nie jest jednak tym na co liczyliśmy lub zauważymy, że właściciel postępuje z nami nieuczciwie dobrze jest zadbać o ogólne warunki wypowiedzenia umowy najmu, byśmy bez problemu mogli szukać dalej i nie stracili na dotychczasowej inwestycji. Ważny jest czas jaki musimy zachować przed zakończeniem umowy, by nie stracić kaucji. Ważne jest też dopilnowanie, by właściciel nie mógł nas wyrzucić w trybie natychmiastowym tylko dlatego, że coś mu się nie spodobało (uchroni nas to przed nagłą utratą dachu nad głową). Nie bójmy się pytać oraz wymagać, a wszelkie wątpliwości wyjaśniajmy od razu – niejasności zwykle świadczą o nieuczciwości. Dobrze jest dokładnie obejrzeć mieszkanie i ocenić zbieżność stanu faktycznego z tym co obiecywało nam ogłoszenie.

Dziękujemy Info-Nieruchomości za konsultację merytoryczną.

Podziel się