Nie jest łatwo przebić się na rynku wydawniczym. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być wydanie własnej książki.

Na czym polega self-publishing

Self-publishing czy też w przełożeniu na język polski – samopublikowanie, polega na publikacji książki bez udziału wydawnictwa lub poprzez wydawnictwo, ale własne, należące do autora. Zasadniczo więc samopublikowanie to publikacja utworu bez pośrednictwa osób trzecich, gdzie autor sam ponosi koszt takiej publikacji. Istnieją różne rodzaje self-publishingu.

Jego najpełniejsza wersja to ta, w której autor sam ponosi koszty dystrybucji, wydania, reklamy. Z jednej strony jest to opcja droższa, z drugiej – daje pisarzowi możliwość całkowitej kontroli nad całym procesem. Autor może zdecydować się też na rozprowadzanie swojego utworu wyłącznie w formie e-booka, co stanowi bardziej oszczędną wersję lub też na dystrybucję utworu za pomocą strony internetowej. Wszystko zależy od grupy docelowej, zasięgu, jaki chce się osiągnąć oraz od tego jaką ilość gotówki zamierza się wydać na wydanie utworu.

Decydując się na opcję samopublikowania, należy wiedzieć, że przed przystąpieniem do działań konieczne jest dokładne zaplanowanie – przede wszystkim sposobu dystrybuowania i reklamowania utworu tak, aby nie tylko zwróciły się koszty jego wydania, ale również aby na tym zarobić. Dobrze jest nie rezygnować jednak ze współpracy z osobą, która wykona pracę redakcyjną, poprawi ewentualne błędy w tekście.

Samodzielne wydanie książki

Tak naprawdę samodzielnie wydanie książki nie musi polegać na tym, że bez żadnego wsparcia należy przejść przez cały proces składania utworu, jego rozprowadzania, rozreklamowania. Na rynku działają firmy, które ułatwiają to wszystko, tworząc narzędzia dedykowane wydawaniu książek.

Warto pochylić się nad stroną internetową www.wydacksiazke.pl. To platforma stworzona dla tych wszystkich osób, które chcą na własną rękę opublikować książkę lub e-book. Na platformie można w łatwy sposób przygotować wszystkie materiały, korzystając z szablonów. Wykonać można tam też projekt okładki. Te funkcje dostępne są też dla tworzenia formatów ePUB i Mobi. Portal Wydać Książkę pomaga również w dystrybucji, prowadzonej na zasadzie druku na życzenie.

Zamiast trzymać swoje utwory w szufladzie, warto odważyć się i spróbować je wydać.

Podziel się