Wielu ludzi nie korzysta z usług adwokackich lub ogółem rzecz ujmując kancelarii prawnych, ponieważ kojarzą je ze zwykle nieprzyjemnymi wydarzeniami w życiu oraz wysokimi kosztami postępowań.

Powielane w społeczeństwie mity zdecydowanie pogarszają tę sytuację, gdyż z usług prawniczych korzystamy dopiero w momencie, kiedy nie mamy już innego wyjścia. Czy tak jest na pewno i czy zatrudnienie adwokata wiąże się tak bardzo dużymi kosztami, które są niewspółmierne do osiąganych korzyści i ułatwień? Co może przynieść nam skorzystanie z pomocy prawnika i kiedy należy z niej skorzystać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kiedy wołać o pomoc do prawnika?

Ogółem rzecz ujmując kancelaria adwokacka może okazać się pomocna, w każdym momencie, kiedy chcemy rozwiązać jakiś problem natury prawnej. Nie mówimy tu bowiem o procesach sądowych i skomplikowanych procedurach urzędowych, ale o zwykłych życiowych sytuacjach takich, jak na przykład umowa kupna-sprzedaży, otrzymanie mandatu, z którym się nie zgadzamy lub jakiekolwiek spory międzyludzkie, których samodzielnie nie da się rozwiązać. Adwokat pomoże nam przy na przykład kolizji drogowej albo kiedy uważamy że nie przekroczyliśmy danej prędkości, a policjant wystawił nam mandat. Ciężko przewidzieć, kiedy przyda nam się pomoc adwokacka, bo życie jest tak złożone, a przepisy tak liczne i skomplikowane, że ciężko w jednym krótkim artykule wymienić wszystkie możliwości. W zasadzie można byłoby na ten temat napisać całą książkę…

Większe sprawy – prawnik niezbędny!

W większych sprawach kancelaria prawna może okazać się pomocą niezbędną. Nikt praktycznie nie wyobraża sobie sprawy oalimenty bez zatrudnienia adwokata. Prawnik pomocny może również być przy sprawach karnych, przy zawieraniu umów handlowych lub po prostu przy konsultacjach każdego z możliwych przepisów.

Jak kształtują się ceny?

Należy pamiętać, że usługi prawników mogą być kosztowne, lecz nigdy nie jest tak, że prawnik zabiera nam wszystkie możliwe pieniądze. W większości kancelarii istnieje możliwość szerokiej negocjacji cen lub spłaty należności. Najmniejsze porady prawne typu telefon do adwokata z pytaniem, czy prawo pozwala mi na takie lub inne działanie, kosztują niewiele. Tak naprawdę należy podkreślić, że usługi prawnicze zaczynają się od ceny 50 zł za najprostsze porady lub konsultacje. Oczywiście im bardziej skomplikowany problem i większe zaangażowanie adwokata lub innego prawnika, tym za usługę zapłacimy więcej, ale taka pomoc może okazać się zbawienna i uchronić nas przed zbędnymi kosztami lub innymi konsekwencjami związanymi z nieznajomością prawa i jego stosowania!

Podziel się