Coraz więcej osób decyduje się na pozostawienie testamentu, który po ich śmierci rozdysponuje zgromadzone za życia dobra. Jak się jednak zabrać do spisania testamentu?

Testament własnoręczny

Jedną z możliwości jest spisanie testamentu własnoręcznego. Warto podkreślić, że cały testament musi być spisany pismem ręcznym, aby był ważny. Nie możemy więc spisać testamentu na komputerze czy maszynie do pisania, a następnie wydrukować go i podpisać. Całość tekstu powinna być spisana własnoręcznie, aby taki testament był ważny. W testamencie powinny znaleźć się dane testatora, czyli osoby spisującej testament, a także dane spadkobierców. Ważna jest również data spisania testamentu. Aby testament był ważny, należy podpisać go pełnym imieniem i nazwiskiem.

Testament notarialny

Innym rozwiązaniem jest spisanie testamentu u notariusza. Na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, ponieważ spisanie testamentu w formie aktu notarialnego nie jest sprawą kosztowną, zaś mamy pewność, że testament jest sporządzony właściwie i będzie ważny. Notariusz mikołów, spisując testament, zawrze w nim wszystkie elementy, które muszą być obecne. Jeżeli w międzyczasie zmienimy zdanie co do podziału naszego majątku bądź też odczuwamy potrzebę dołączenia kogoś do grona naszych spadkobierców, wówczas w każdym momencie możemy unieważnić cały testament bądź konkretne jego zapisy. Następnie zaś ustanawiamy nowe zapisy testamentowe. W testamencie można także wydziedziczyć niegodnych członków rodziny, czyli pozbawić ich prawa do zachowku.

Dlaczego warto spisać testament u notariusza?

Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, zobowiązany jest do kierowania się dobrem stron. Co prawda nie może on nam doradzić, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze, jednak może rzetelnie i szczegółowo objaśnić, jakie skutki pociąga nasza decyzja. Spisując testament u notariusza mamy pewność, że będzie on ważny, a nasza ostatnia wola zostanie rozporządzona zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Podziel się