Awaria siłownika hydraulicznego może stanowić nie lada problem dla firmy budowlanej. Trudno wyobrazić sobie działanie koparki bez siłowników, jak również trudno wyobrazić sobie plac budowy bez sprawnej koparki. A są to niestety kwestie ściśle ze sobą powiązane.

Dlatego, aby uniknąć niechcianych przestojów na budowie i narażenia firmy na kary umowne za niedotrzymanie terminów, należy dbać o terminowe serwisowanie maszyn, a zwłaszcza siłowników, które zwykle jako pierwsze ulegają uszkodzeniom podczas pracy.

Awaria siłowników hydraulicznych. Co wpływa na stan podzespołów?

Siłowniki są mechanizmami o dość skomplikowanej budowie. Urządzenia te składają się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Jeśli jeden z nich ulega uszkodzeniu, zaburzona zostaje prawidłowa praca całego siłownika.

Dlatego powinniśmy reagować od razu, gdy zauważymy pierwsze objawy niewłaściwego działania podzespołu. A co może wpływać na obniżenie sprawności siłownika hydraulicznego? Przyczyn może być wiele. Czasem sami doprowadzamy do awarii, nie przestrzegając ograniczeń i przeciążając maszynę lub nie wymieniając na czas zużytego oleju.

Czasem siłowniki doznają fizycznych uszkodzeń podczas pracy. Często jednak powodem jest zwyczajnie zużycie podzespołu. Codzienne narażenie na duże obciążenia i kontakt z wieloma zanieczyszczeniami, jak piasek czy błoto, które wnikają do wnętrza siłowników, przyczynia się do awarii.

Odpowiednio wczesna interwencja w przypadku wykrycia nieprawidłowości może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom elementów hydrauliki siłowej, a co za tym idzie, pozwala uniknąć poważnych kosztów. Jeśli zignorujemy problem, może dojść do sytuacji, w której części, które wcześniej dałoby się zregenerować, będą nadawać się wyłącznie do wymiany, a ta zawsze jest bardziej kosztowna niż naprawa.

Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych? Co czeka siłownik w serwisie?

Gdy siłownik trafia do serwisu, czeka go kilkuetapowy proces. Na początku serwisant powinien rozłożyć go na części i dokonać oględzin, aby odnaleźć przyczynę awarii i zorientować się, w jakim stanie są poszczególne elementy mechanizmu. Inspekcja obejmuje m.in. kontrolę powierzchniową chromowanych tłoczysk, kontrolę spasowania dławicy z tłoczyskiem oraz tłoka z cylindrem, sprawdzenie stanu dławicy, sprawdzenie osadzenia dławicy w cylindrze oraz sprawdzenie tłoka.

Po zakończeniu procedury, fachowiec powinien sporządzić zakres praw wraz z wyceną. Na tym etapie warto też porozmawiać z serwisantem o możliwych rozwiązaniach. Może to zaowocować znaczącym zniwelowaniem kosztów.

Doświadczony specjalista będzie wiedział, które elementy da się zregenerować bez konieczności wymiany, co przełoży się na niższą cenę usługi (może to mieć ogromne znaczenie zwłaszcza przy większej ilości serwisowanych siłowników).

Po ustaleniu szczegółów, fachowiec przystępuje do pracy i tu, w zależności od potrzeb, może zostać wykonane szlifowanie i chromowanie elementów, wymiana łożysk, wymiana tłoczyska, wymiana cylindra, wymiana uszczelnień lub pozostałych wymagających naprawy elementów.

Potem pozostaje tylko sprawdzić siłownik hydrauliczny pod kątem prawidłowego działania. Wykonuje się specjalne testy i jeśli na tym etapie nie występują żadne problemy, usługę można uznać za zakończoną. Pozostaje tylko odebrać siłowniki z zakładu i rozliczyć się za wykonaną pracę.

Regeneracja siłowników hydraulicznych – na co zwrócić uwagę przy wyborze serwisu?

Jednym z czynników, którym kierujemy się przy wyborze zakładu hydrauliki siłowej, któremu powierzymy regenerację naszych siłowników, jest oczywiście cena. Nie powinien być to jednak jedyny wyznacznik – niska cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością.

Przede wszystkim warto wybrać się do upatrzonego serwisu i osobiście porozmawiać z pracującymi tam specjalistami. Samo to, w jaki sposób pracownicy danej firmy podejdą do nas jako klientów, może dużo powiedzieć o jakości usług. Nasze wątpliwości powinny wzbudzić takie rzeczy jak:

  • brak prawidłowego przepływu informacji między serwisem a klientem (klient powinien bez problemu zostać poinformowany o zakresie prac i przewidywanej cenie usługi);
  • brak stacji diagnostycznej, na której można sprawdzić stan naprawionych siłowników;
  • stosowanie tanich uszczelnień. Użycie niskiej jakości uszczelniaczy może sprawić, że nasze siłowniki hydrauliczne w niedługim czasie będą musiały powrócić do serwisu w celu dokonania kolejnych napraw.

Pamiętajmy więc, by serwis wybierać mądrze i kierować się przy tym nie tylko ceną, ale i jakością usług. Chodzi o to, by siłowniki hydrauliczne mogły nam dobrze służyć jak najdłużej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/


 

 

 

 

Podziel się