Pompy hydrauliczne to elementy hydrauliki siłowej, które służą do przenoszenia cieczy hydraulicznej ze zbiornika do innych elementów. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym w maszynach rolniczych i sprzęcie budowlanym.

Pompy zębate w maszyn budowlanych

Pompy zębate są stosowane w maszynach budowlanych do pompowania cieczy. Mogą być również wykorzystywane w wielu innych zastosowaniach, np. w zakładach chemicznych i przetwórstwa spożywczego, gdzie służą do transportu cieczy między zbiornikami, reaktorami, rurociągami i naczyniami.

Konstrukcje pomp zębatych różnią się znacznie w zależności od ich zastosowania. Do najbardziej rozpowszechnionych typów należą:

Pompy zębate odśrodkowe – wykorzystują siłę odśrodkową do przetłaczania cieczy przez ich elementy wewnętrzne. Mogą to być urządzenia jednostopniowe lub dwustopniowe i mogą być zaprojektowane do pompowania cieczy lub gazów o niskiej lepkości.

Pompy zębate hydrauliczne – wykorzystują siłownik hydrauliczny połączony z wałem wejściowym, który wypycha ciecz z korpusu pompy przez odpowiednie porty. Pompa wysokiego ciśnienia te mogą pracować z wysokimi ciśnieniami i natężeniami przepływu dzięki możliwości uzyskania stosunku ciśnień nawet do 10:1, co oznacza, że jeden obrót wału wejściowego powoduje dziesięć obrotów wału wyjściowego!

Żywotność pompy hydraulicznej – naprawa pomp hydraulicznych

Żywotność pompy hydraulicznej zależy wyłącznie od sposobu jej użytkowania. Jeśli jest ona używana w sposób ciągły przez długi okres czasu, zużyje się szybciej niż w przypadku, gdy jest używana sporadycznie lub z przerwami. Konserwacja pomp hydraulicznych i silników hydraulicznych ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości i wydajności.

Hydraulika siłowa – naprawa i regeneracja pomp

Regeneracja to proces, w którym stary płyn jest usuwany z pompy i zastępowany nowym. Zapewnia to, że ciecz pozostaje czysta i wolna od zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do uszkodzenia lub awarii pompy. Regeneracją pomp hydraulicznych zajmują się profesjonalne serwisy hydrauliki siłowej. Jeśli zależy nam na dłuższej żywotności maszyn budowlanych, rolniczych, kolejowych i innych powinniśmy zadbać o regularną regenerację pomp hydraulicznych.

Na czym polega regeneracja pomp hydraulicznych – etapy regeneracji elementów hydrauliki siłowej

Regeneracja pomp hydraulicznych jest niezbędnym elementem ich prawidłowego działania. Regeneracja pompy jest konieczna, ponieważ umożliwia przywrócenie jej pierwotnej zdolności roboczej i sprawności. Regeneracja pomp hydraulicznych to proces, który przywraca skuteczność oleju i uszczelnień.

Regeneracja jest wymagana we wszystkich typach urządzeń hydraulicznych (silniki hydrauliczne, napędy hydrauliczne itp.), gdy są one często i intensywnie używane, w celu zachowania ich sprawności i przedłużenia okresu eksploatacji.

Regeneracja polega na demontażu i oczyszczeniu wszystkich części za pomocą specjalnych środków chemicznych, które usuwają nagromadzone osady z części ruchomych, uszczelnień i tłoków. Po tym procesie konieczne jest ponowne złożenie każdego elementu w całość, aby przywrócić jego pierwotną funkcję.

Regeneracja pomp hydraulicznych – korzyści ze stosowania regenerowanych pomp hydraulicznych

Pompy regenerowane są stosowane w celu zaoszczędzenia pieniędzy i ochrony środowiska. Są one także doskonałym sposobem dla firm na pozbycie się starego sprzętu, w którym wciąż jeszcze drzemie życie.

Zalety stosowania pomp regenerowanych są następujące:

Mniejszy koszt niż zakup nowych – koszt zakupu pomp regenerowanych może być nawet o 50% niższy niż koszt zakupu nowych pomp.

Oszczędność pieniędzy i zasobów – ponowne wykorzystanie części zamiast ich wyrzucania pozwala oszczędzać surowce, takie jak stal i inne metale, a także energię i wodę zużywaną podczas produkcji, transportu i wysyłki.

Pomaga środowisku – ponowne wykorzystanie części zmniejsza ilość odpadów, które trafiają na wysypiska i do spalarni. Pomaga to utrzymać naszą planetę w czystości poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez procesy produkcyjne.

Nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo i niezawodność – jakość regenerowanych pomp jest tak samo dobra jak nowych, ponieważ przed ponownym uruchomieniem przechodzą one rygorystyczne testy.

Aby zapewnić prawidłowe działanie pompy hydraulicznej, należy przeprowadzać jej regularną konserwację poprzez sprawdzanie jej stanu i wykonywanie niezbędnych napraw w razie potrzeby. W tym artykule wyjaśniono, jak sprawdzić i zregenerować pompę hydrauliczną, aby znów działała prawidłowo.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pomp hydraulicznych https://hydro-dex.com/

Podziel się