W szczególnych warunkach zachodzi konieczność osuszenia powietrza w sposób skuteczny i szybki. Zastosowanie odpowiedniego sprzętu pozwala na osiągnięcie właściwego efektu. Dopasowanie metody osuszania do potrzeb występujących w aktualnej sytuacji jest kluczem w doborze odpowiedniego pracującego urządzenia.

Rynek producentów osuszaczy oferuje szeroki asortyment. Jednym z typów są osuszacze ziębnicze. Czym są i jak działają tego typu urządzenia? Jakie są ich główne zalety?

Osuszacze ziębnicze – krótka charakterystyka

Osuszacz tego typu służy do minimalizowania wilgoci w powietrzu. Na rynku dostępne są dwa typu osuszaczy ziębniczych. Te, które mogą znaleźć zastosowanie w niwelowaniu wilgoci z powietrza atmosferycznego oraz takie, które osuszają sprężone powietrze.

Osuszacze ziębnicze są stosowane tam, gdzie zachodzi potrzeba kontrolowania poziomu wilgoci lub gdzie skraplanie pary wodnej może przynieść negatywne skutki. Szczególnie stosowane są w miejscach, gdzie brak wilgoci ma duże znaczenie: archiwa, magazyny biblioteczne, magazyny muzealne. Wykorzystuje się je także w zakładach przetwórstwa mięsnego oraz w zakładach mleczarskich.

Zazwyczaj instalowane są w pomieszczeniach piwnicznych hal produkcyjnych, gdzie panuje duża wilgotność. Osuszacz ziębniczy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niska temperatura nie zniszczy składowanych produktów i gdzie zachodzi konieczność składowania materiałów, produktów czy towarów higroskopijnych.

Osuszacze sprężonego powietrza bywają stosowane w sprężarkach i są stosowane w rozwiązaniach przemysłowych tam, gdzie konieczne jest sprężone, osuszone powietrze.

Sposób działania

Metodologia tego procesu wygląda następująco: powietrze jest schładzane do temperatury bliskiej temperaturze zmiany stanu skupienia na stały. To powoduje skroplenie zawartej w powietrzu wilgoci, następnie krople są kolektywizowane w separatorze wody i w dalszym kroku usuwane z urządzenia.

Cały proces jest możliwy dzięki zastosowaniu czynnika ziębniczego zwanego także chłodziwem lub czynnikiem chłodniczym. Istnieją dwa typy urządzenia. Urządzenie, które osusza wilgoć z powietrza atmosferycznego oraz urządzenie, które osusza powietrze sprężone.

Zalety rozwiązania

Urządzenia tego typu mają szeregi zalet. Po pierwsze jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne – są tańsze od urządzeń alternatywnych. Dodatkowo kolejną zaletą jest niska awaryjność oraz wysoka efektywność pracy osuszaczy ziębniczych. W przypadku tych do sprężonego powietrza nie obniżają ono znacząco ciśnienia, co jest bardzo istotne w rozwiązaniach przemysłowych.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.

Podziel się