Coraz więcej osób korzysta z możliwości jakie dają zakupy on-line.

25 Grudnia wchodzi w życie nowa ustawa o prawach konsumenckich. 

Będzie ona miała spory wpływ na funkcjonowanie e-sklepów w Polsce oraz portali aukcyjnych ( Allegro ).

Co zmieni się w e-Sklepach po 25 Grudnia.

  • 10 dniowy termin odstąpienia do umowy kupna-sprzedaży zostanie wydłużony do 14 dni. Będzie on liczony od momentu otrzymania przez kupującego towaru; zostanie zastosowany również dla produktów zakupionych na aukcjach internetowych.
  • Sprzedawca będzie miał obowiązek w czytelny sposób poinformować klienta o swoich danych identyfikacyjnych. Na stronie e-sklepu będą musiały znaleźć się informacje : Nazwa Firmy, NIP, adres pocztowy firmy oraz numer telefonu.
  • Strony e-sklepów muszę udostępnić klientowi formularz rezygnacji oraz wzór pouczenia o możliwości odstąpienia od umowy.
  • Zwrot towaru lub produktu na koszt klienta nastąpi tylko wtedy, gdy zostanie on o tym poinformowany w jasny sposób przez sprzedawcę; w innym przypadku będzie on kosztem ponoszonym przez e-sklepy.
  • Właściciel e-sklepu w jasny i zrozumiały sposób musi poinformować klienta o wszystkich kosztach dotyczących zakupu towaru.
  • Odpowiedzialność za uszkodzenie powstałe podczas transportu ponosi sprzedawca.
  • Zmiany zajdą też w sprzedaży treści cyfrowej. W myśl nowych przepisów sprzedający będzie musiał wyraźnie określić kompatybilność danej treści z różnymi oprogramowaniami oraz sprzętem.Natomiast kupujący zwrotu zakupionych treści będzie mógł dokonać tylko i wyłącznie przed pobraniem ich z serwera. Po tym, kiedy produkt zostanie pobrany, nabywca traci prawo do zwrotu.

Znalazłem też dwie Info Grafiki, które obrazują zmiany na portalu allegro.

Zmiany w przepisach dla Kupującego na allegro po 25 Grudnia : 

allegro_zmiany_zakupowe_v5_kupujacy

Zmiany dla Sprzedawcy na Allegro od 25 Grudnia : 

allegro_zmiany_zakupowe_v5_sprzedajacy

 

Źródła :

Businessman.pl

http://antyweb.pl/

eMarketing może być prosty - Akademia eMarketingu
Podziel się