Doradztwo podatkowe to bardzo szeroka dziedzina. Mnóstwo osób słysząc słowo “podatki”, ma ciarki na plecach. Nie ma się co dziwić – prawo podatkowe jest bardzo zawiłe. Odnalezienie się w zawiłych przepisach prawnych nie jest proste.

Właśnie dlatego osoby świadczące usługi z zakresu doradztwa podatkowego cieszą się tak dużą popularnością. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać doradcą podatkowym? Na to pytanie postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Doradca podatkowy – definicja zawodu

Doradztwo podatkowe jest profesją należącą do grona zawodów zaufania publicznego. Aby zostać doradcą podatkowym, trzeba uzyskać wpis na listę doradców podatkowych i tym samym niezbędne uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

Osoba będąca doradcą podatkowym udziela opinii i porad dotyczących obowiązków podatkowych, reprezentuje klientów biorących udział w postępowaniach przed organami podatkowymi we wszystkich instancjach oraz Sądami Administracyjnymi. Oprócz tego, doradca podatkowy sporządzać może zeznania oraz deklaracje podatkowe i szereg innych ewidencji do celów podatkowych.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc wykonywać zawód doradcy podatkowego? Mimo tego, iż profesja ta znalazła się na liście zawodów, które uległy deregulacji, to nie można w 100% powiedzieć, iż jest to zawód w pełni deregulowany.

Zmieniły się oczywiście trochę wymagania co do osób wykonujących ten zawód, jednak nie każdy może zajmować się doradztwem podatkowym.

Osoba chcąca wykonywać zawód doradcy podatkowego musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz wszystkie prawa publiczne. Oprócz tego, musi również cieszyć się nienaganną opinią oraz zachowywać się w sposób odpowiedni dla wykonywania tego ważnego zawodu.

Ponadto, kandydaci na doradców podatkowych muszą ukończyć studia wyższe oraz sześciomiesięczną praktykę zawodową w wymiarze ośmiu godzin tygodniowo. Osoby wnioskujące o stanowisko doradcy podatkowego muszą też znajdować się na liście doradców.

Podziel się