Niektóre sytuacje życiowe wymuszają na nas konieczność skorzystania z pomocy radcy prawnego. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej osoby do skonsultowania lub poprowadzenia naszej sprawy nie jest łatwy. Spośród wszystkich radców działających w naszej okolicy, warto zdecydować się na kogoś, kto będzie specjalizował się w danej dziedzinie prawa, której dotyczy nasza sprawa.

Kim tak naprawdę jest radca prawny i czym różni się od adwokata? Na pierwszy rzut oka obie te profesje nie różnią się od siebie niczym. Co prawda zawód radcy prawnego jest silnie spokrewniony z profesją adwokata, ale podstawową różnicą między nimi jest możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy (radcowie prawni mają taką możliwość, adwokaci już nie).

Od kilku lat radcy prawni mają możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym, przy czym należy pamiętać, że w takiej sytuacji obrońcą może być osoba niepozostająca w stosunku do pracy.

 

Kiedy najlepiej zgłosić się do radcy prawnego?

Główny rdzeń działalności radcy prawnego polega na udzielaniu porad prawnych. Jeśli więc znaleźliśmy się w sytuacji, gdy nie wiemy, czy obowiązujące przepisy są po naszej stronie i czy z danej sytuacji uda nam się wyjść w zgodzie z literą prawa, warto skorzystać z pomocy takiej osoby.

Radcy sporządzają również opinie prawne, dokonują opracowań aktów prawnych, występują w charakterze pełnomocnika przed sądami i urzędami, a także oferują kompleksową pomoc prawną w firmach i przedsiębiorstwach.

 

Jak wybrać radcę prawnego? Sprawdź jego specjalizacje

Wiemy już, czym zajmuje się radca prawna i kiedy można skorzystać z jego pomocy. Jak jednak wybrać odpowiednią osobę do poprowadzenia naszej sprawy lub uzyskania porady? Przede wszystkim, należy sprawdzić, którzy radcy specjalizują się w obszarze prawnym, który leży w obrębie naszych zainteresowań.

Sprawy bywają różne i wymagają innego podejścia. Jeśli liczymy na profesjonalną pomoc, powinniśmy zgłosić się do kogoś, kto akurat ma doświadczenie w interesującej nas materii. Doskonałym przykładem może być Kancelaria Prawna z Wrocławia Adam Sobota, która specjalizuje się w pomocy frankowiczom, a także sprawom z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy, windykacji, pomocy przedsiębiorcom i walki o odszkodowania.

Specjalizacja z danego zakresu jest niezwykle ważna, ponieważ daje nam większą pewność, że zgłaszamy się do osoby, która dokładnie zna mechanizmy prawa obowiązujące na danym gruncie i nie podchodzi do każdej ze spraw w sposób schematyczny.

 

Polecenia i opinie

Wiele osób decyduje się na pomoc konkretnego radcy prawnego po poleceniu od znajomych lub rodziny. Nie ma niczego złego w tzw. poczcie pantoflowej. To właśnie tego typu opinie często są najbardziej wartościowe i pochodzą od osób, którym zależy na korzystnym dla nas rozwiązaniu sprawy.

Radcę prawnego warto też sprawdzić na podstawie opinii krążących w Internecie. Wartościowe mogą być różnego rodzaju rankingi radców prawnych w danych miastach. Należy pamiętać, by wybrać prawnika specjalizującego się w danej dziedzinie. Krąg poszukiwań zawęzi także określenie budżetu, jaki posiadamy na opłacenie radcy.

Podziel się