Większość fajerwerków odpalana jest z konkretnych powodów i dla uczczenia jakichś wyjątkowych okazji. Na początku XX wieku modna na fajerwerki w Polsce zdecydowanie i dynamicznie się rozprzestrzeniała – głównie za sprawą organizowanych przez miasta i całe gminy obchodów Nowego Roku.

Sylwestrowy pokaz fajerwerków to najbardziej rozpropagowany na świecie festiwal sztucznych ogni na niebie. Jak dopasować fajerwerki do konkretnej okazji i okoliczności, aby wszyscy oglądający pokaz byli usatysfakcjonowani?

Jaki budżet przeznaczyć na pokaz fajerwerków?

Oczywiście w ostatnich latach do ogromnej liczby miast i gmin wydających spore środki finansowe na przeprowadzenie takich pokazów, dołączyły także rozmaite mniejsze, często prywatne inicjatywy. O ile jeszcze bardzo duże wesele czy np. zlot motocyklistów mogłyby wypełnić warunki do imprezy masowej i przekroczyć łącznie 1000 osób w zgromadzeniu, o tyle większość rodzinnych czy lokalnych inicjatyw nie osiąga takiego statutu.

Dlatego zastanawiając się nad doborem fajerwerków na imprezę masową, a więc taką obleganą przez prawdziwe tłumy widzów, należy przede wszystkim ustalić budżet, w jakim organizator imprezy musi się zmieścić. W przypadku imprez finansowanych z kasy publicznej czy środków samorządowych, mogą to być nawet bardzo wysokie kwoty – zwłaszcza, gdy mowa o pokazach planowanych z okazji Sylwestra lub święta danego miasta albo gminy.

Jak przygotować się na przeprowadzenie pokazu fajerwerków?

Kilka tysięcy złotych wydanych na fajerwerki pozwala przygotować pokaz trwający nawet około 5 minut, który z powodzeniem zadowoli zgromadzony tłum. Jeśli jednak pokaz ma być dłuższy lub bardziej imponujący wizualnie – wtedy należy szykować budżet liczony na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Taki pokaz będzie jednak widoczny z wielu kilometrów i bez względu na pogodę czy obiekty budowlane stojące na drodze obserwatora, więc dla organizatorów pragnących naprawdę zachwycić widzów koszt przygotowania całości może sięgnąć 100 tysięcy złotych wraz z pełną obsługą pirotechniczną i zabezpieczeniem miejsca pokazu.

Cheering crowd and fireworks at New Year’s Eve – people celbrating on open air

Jak zmniejszyć koszty festiwalu sztucznych ogni?

Włodarze większości samorządów nie szczędzą środków zwłaszcza przy okazji witania Nowego Roku, ale w ostatnich latach budżety niektórych miast na tę okazje zostały zmniejszone z uwagi na pojawiające się naciski ze strony działaczy na rzecz praw zwierząt, obawiający się wpływu głośnych wystrzałów na zdrowie i samopoczucie czworonogów.

Mając do dyspozycji wysoki budżet, warto rozpoznać rynek i skontaktować się z rozmaitymi firmami pirotechnicznymi lub hurtowniami fajerwerków (np. PyroTech SHOP) z zapytaniem o ofertę cenową w danym zakresie. W ten sposób uzyskać można od kilku do nawet kilkunastu propozycji pokazów w podanym przedziale cenowym, a dzięki temu można wybrać najbardziej bogatą ofertę w najbardziej konkurencyjnej cenie.

Firmy pirotechniczne specjalizujące się w planowaniu, instalowaniu i uruchamianiu pokazów sztucznych ogni,bardzo często w swojej ofercie posiadają także usługi komplementarne jak zabezpieczenie przeciwpożarowe czy sprzątanie po strefie wystrzału – zakup takich usług w pakiecie również pozwala zmniejszyć ostateczny koszt całej imprezy masowej z oprawą w postaci sztucznych ogni.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Podziel się