Decyzja o zakupie każdego mieszkania, nie tylko tego z rynku pierwotnego wiąże się ze sporym ryzykiem i zainwestowaniem niemałych funduszy. Z reguły środki, jakimi dysponujemy, są ściśle ograniczone wysokością gotówki, którą dysponujemy, lub zdolnością kredytową.

Jednocześnie chcemy, żeby mieszkanie spełniało nasze wymagania i było inwestycją „na przyszłość”. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto dowiedzieć się, jak szukać dobrego i taniego mieszkania od dewelopera.

Poszukiwania na stronach deweloperów

Poszukiwania dobrze jest rozpocząć od stron internetowych deweloperów, gdzie zamieszczają oni swoje oferty. Z uwagi na fakt, że kupujemy niejako kota w worku, ponieważ z reguły w fazie zakupu mieszkania jeszcze fizycznie nie ma, gdyż jest w trakcie budowy, warto zapoznać się z wcześniejszymi realizacjami firm deweloperskich.

Samo obejrzenie zdjęć może nie wystarczyć, ale sprawdzenie w internecie opinii klientów, którzy już mieszkają w wybudowanych mieszkaniach, może rozwiać wiele wątpliwości.

Odwiedzenie osiedla wybudowanego wcześniej przez dewelopera i rozmowa z mieszkańcami upewni nas w przekonaniu, że wybór konkretnego dewelopera jest właściwy. Warto sprawdzić również oferty pośredników. Zaletą jest fakt, że wszelkimi formalnościami zajmuje się pośrednik, jednak zasadniczą wadą są dodatkowe koszty, które musimy ponieść celem opłacenia jego wynagrodzenia.

Wybór konkretnego lokalu

Rozglądając się za mieszkaniem, należy uwzględnić rozkład pomieszczeń, ilość pokoi, oraz standard wykończenia, które gwarantuje firma deweloperska. Po przejrzeniu setek ofert i zweryfikowaniu swoich oczekiwań względem metrażu mieszkania i ceny, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Aby w pełni ocenić atrakcyjność oferty, warto odwiedzić miejsce, w którym zbudowane jest, lub będzie mieszkanie.

Osobista weryfikacja lokalizacji względem oczekiwań jest konieczna, ponieważ dopiero wtedy można przekonać się, czy bliska i dalsza okolica nam odpowiada. Nie liczy się tylko odległość od miejsca pracy, lecz również infrastruktura osiedla.

Bliskość sklepów, szkoły, przedszkola, czy urokliwego parku jest niezmiernie ważna w kontekście wieloletniego zamieszkiwania w tym właśnie miejscu. Jeśli znajdziemy wymarzone mieszkanie, lecz przekracza ono nasz budżet, nie zrażajmy się — negocjacje z deweloperem dotyczące ceny, oraz wysokości i ilości rat do spłaty są możliwe.

A może zmniejszyć wymagania?

Może okazać się, że po przejrzeniu wielu ofert, nie znajdziemy niczego dla siebie. Warto wtedy zastanowić się, czy nie zmniejszyć swoich wymagań. Może lepiej zdecydować się na większe mieszkanie na przedmieściach niż małą kawalerkę w centrum miasta?

Posiadając samochód, odległość kilkunastu kilometrów wcale nie musi być problemem. Innym sposobem na tanie i dobre mieszkanie jest lokal na poddaszu. Z reguły cena mieszkania na poddaszu jest niższa uwagi na fakt istnienia skosów i bezpośredniej obecności dachu. Wyposażając mieszkanie na poddaszu w klimatyzację i optymalnie projektując umeblowanie, zyskamy funkcjonalną przestrzeń na naszą kieszeń.

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem Humbaka.pl
Podziel się